Zhang Heng

  • Önem : Dünyanın ilk sismografını icat eden mucit, astronom ve matematikçi
  • Doğum : 78
  • Ölüm : 139

Çinli astronom, şair ve matematikçi Zhang Heng dünyanın ilk sismografını icat ederek yaşadığı süre içinde büyük bir ün kazandı. Bu alet uzaktaki depremlerin bile yerinin tespit edilmesine imkân sağlıyordu. Depremlerin yaygın olduğu Çin’de sismograf önemli bir ihtiyacı karşıladı. Bronz sismograf, yetkilileri yaşanan depremlerden haberdar ediyor ve böylece onlar da ihtiyaç duyulan bölgelere yardım gönderebiliyordu. Bu önemli icadın mucidi Zhang Heng, seçkin bir ailenin çocuğu olarak Orta Çin’deki Xi şehrinde dünyaya geldi. On yedi yaşındayken Çin’i gezmeye başladı. Bu seyahati sırasında yaptığı gözlemleri, en bilinen iki şiirinde dile getirdi. 103 yılında önemsiz bir memuriyete atandı. Bu sırada şiir yazıp matematik ve astronomi çalışmaya başladı.

Dönemi Çin İmparatoru An, 111 yılında Zhang Heng’i terfi ettirdi. Onu başkentteki saraya çağırarak saray astronomu yaptı. Bu, imparatorluktaki en önemli görevlerden biriydi. Zhang Hang’ın görevleri arasında hava ve deprem kayırlarını tutmak, takvim derlemek, tutulma ve diğer sıra dışı olayları öngörmek vardı. Aynı zamanda yazdığı şiirlerle de tanınan Heng, günümüzde halen daha Çin şiir antolojisinde yer almaktadır. Bununla birlikte üç boyutlu bir evren modeli tasarlayan Hang, döneminde yaşayan hiçbir Çinli’nin yapamadığı kadar isabetli bir şekilde pi sayısını hesapladı. Sismografı icat ettiğini ilk olarak 132 yılında açıkladı. Bu icat terfi ettirilmesini sağladı. Ancak sonraki birkaç yıl saraydaki harem ağalarıyla sorunlar yaşadı. 136 yılında saraydan ayrıldı ve Heijan eyaletine vali oldu. 138 yılında emekli olmasının ardından 1 yıl sonra vefat etti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun