Zeyrek Sosyal Sigortalar Kurumu

Zeyrek Sosyal Sigortalar Kurumu
  • Yapılış Tarihi : 1962-1964
  • Mimarı : Sedad Hakkı Eldem
  • Yer : İstanbul

1950’li yılların başından itibaren Türk mimarlık tarihinde kendine yer bulan Cumhuriyet dönemi önemli mimarlarından Sedad Hakkı Eldem’in 1962-1964 yılları arasında mimarlığını üstlendiği Zeyrek Sosyal Sigortalar Kurumu Binası, İstanbul’un çağdaş mimari yapılarındandır. Kullanılan malzeme ve mimarisindeki yalınlığıyla modernist özellikleri bünyesinde taşıyan eser, Zeyrek mahallesinin dokusu ve bağlamındaki Zeyrek Kilise Cami ile uyum içindedir. Türk ev oranlarını ve çeşitli biçimsel ögelerin yetkin şekilde kullanıldığı eser,1986 yılında Ağa Han ödülüne layık görüldü.

Mimar Sedad Hakkı Eldem’in en tanınmış eserlerinden olan Zeyrek Sosyal Sigortalar Kurumu Bina’sı, Atatürk Caddesi üzerinde ilk günkü ihtişamıyla yükselmeye devam etmekte. Dispanser, çarşı, banka şubesi ve bürolardan oluşan bir kompleks olarak tasarlanan bina, 1972’den başlayarak yalnızca ofis binası olarak kullanıldı. Betonarme karkas olarak inşa edilen SSK’nın çarşı katları dışarıya kapalı olarak tasarlanmasına karşılık üst katlarda, suni taş plakalarla kaplı cephesinde prefabrik elemanlarla birbirinden ayrılmış pencereler yer almaktadır. Zeyrek’ten Saraçhane’ye doğru inildikçe artan eğime bağlı olarak binanın yüksekliği kademeli olarak artmaktadır. SSK’nın bölümlenmiş cepheleri, geniş saçakları, güneş kırıcıları, yatay çatı çizgisi gibi Sedad Hakkı Eldem’in üzerinde uzun yıllar çalıştığı Türk evine özgü ögeler, yine bu eve özgü oranların yinelenmesiyle düzenlenmiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Meltem Cansever, Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Şaheser, NTV Yayınları, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun