Zenobia

  • Önem : Palmira İmparatorluğu kraliçesi
  • Yaşadığı Dönem : MÖ 3. yüzyıl

Zenobia, 3. yüzyılda Suriye'de hüküm süren Palmira İmparatorluğu'nun kraliçesi ve Kral Septimius Odaenathus'un ikinci karısıdır. Palmira’da doğan Zenobia 258 yılında şehrin kralı Septimius Odaenathus ile evlendi. 267 yılında kocasının suikaste kurban gitmesiyle imparatorluğun tahtına oturdu. Yunan klasikleri konusunda iyi eğitim alan Zenobia üç dil biliyordu. Aynı zamanda hırslı bir avcıydı. Romalı yazarlar Zenobia’yı erkeksi bir kadın olarak tarif ederlerdi. Savaş meydanında ata biner, askerleriyle birlikte çölde yürürdü. 269 yılında Roma’ın Mısır eyaletini ele geçirmiş ve eyalet valisinin kafasını kesmiştir.

Roma İmparatorluğu’nun istikrarını ve iç barışını tehdit eden bir unsur olarak tarihte boy gösteren Zenobia çıkardığı isyanla 269 yılında ülkesini bağımsız hale getirerek beş yıl boyunca Roma İmparatorluğu ile savaştı. Zenobia isyanın en sonunda İmparator Aurelian tarafından yenilgiye uğratıldı. Altın zincirlere vurulan kraliçe, Roma sokaklarında gezdirildi. Ancak isyan bastırılmış olsa da Roma’nın imparatorluk üzerindeki etkisi giderek zayıfladığını açığa vurmuş oldu. Her ne kadar taraftarları idam edilmiş olsa da Zenobia, Roma’ya isyan edenlerin kaderinden kurtulabildi. Cesaretinden etkilenen Roma İmparatoru Aurelian ona Roma yakınlarındaki Tivoli’de bir ev verdi. Zenobia hayatının kalan bölümünü bu evde geçirdi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun