Yusuf Karş

Yusuf Karş
  • Meslek : Fotoğrafçı
  • Önem : Önemli kişilere ait portreler çekmesi
  • Doğum : 23 Aralık 1908 – Mardin, Türkiye
  • Ölüm : 13 Temmuz 2002 – Boston, ABD

20. yüzyılın en önemli portre fotoğrafçılarından biri olan fotoğrafçı Yousuf Karsh Mardin’de dünyaya geldi. Aslen Ermeni olan Yousuf Karsh ailesi tarafından Kanada ikamet eden dayısının yanına gönderildi. Kariyerini inşa ettiği mesleğine ilk olarak burada ilgi duydu ve dayısının fotoğraf stüdyosunda çalışmaya başladı. ABD’de bulunan Boston eyaletine giderek fotoğraf eğitimi alan Yousuf Karsh, eğitimini tamamlamasının ardından 1932 yılında Kanada’ya geri döndü ve Ottawa’da kendi fotoğraf stüdyosunu açtı. 1947 yılında ise Kanada vatandaşı oldu. Portre sanatçısı olarak ününü ilk kez 1941 yılında çektiği Churchill fotoğraflarıyla kazandı. İngiliz kral ailesi üyelerinin, ünlü İngiliz ve Amerikalılar’ın fotoğrafını çekti. Ottawa’dan sonra New York’ta da bir stüdyo açtı. İngiltere’deki Royal Photografic Society ve Photorographic Society of America’nın üyesi oldu, çeşitli madalya ve ödüller kazandı.

Yousuf Karsh’ın portreciliği, kişinin iç yapısını çözmeye ve aktarmaya yönelik bir çabanın ürünüdür. Fotoğrafını çekeceği kişide ilgilendiği, kendi deyimiyle “ruh ve düşünce yapısıdır. Bu ruh ve düşünce yapısının düzeyi ne denli yüksek olursa, onun konuya ilgisi de o ölçüde artmaktadır. Fotoğrafçılığı önemli bilim, sanat ve devlet adamlarının yaşamları ve düşünce dünyaları üstüne şaşırtıcı üstüne şaşırtıcı ipuçları veren çarpıcı güzellikte portreler yaratmıştır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Yousuf Karsh: American Portraits, National Portrait Gallery, Erişim Tarihi: 19.01.2019

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun