Yunus Nadi Abalıoğlu

Yunus Nadi Abalıoğlu
  • Meslek : Gazeteci, yazar, siyasetçi
  • Doğum : 1880 - Muğla
  • Ölüm : 1945 - Cenevre
  • Başlıca Eserleri : Artemiz, 40 Saat Graf Zeplin İle Havada, Ali Galip Hadisesi, Birinci Büyük Millet Meclisi’nin Açılışı ve İsyanlar, Çerkez Ethem Kuvvetlerinin İhaneti, Mustafa Kemal Paşa Samsun’da

Cumhuriyet gazetesinin kurucusu olan gazeteci Yunus Nadi Abalıoğlu Fethiye’de dünyaya geldi. Abalızade Hacı Halil Efendi’nin oğlu olan Yunus Nadi, Rodos Süleymaniye Medresesi ve İstanbul Galatasaray Sultani’nde okudu. Eğitimine bir süre Hukuk Mektebi’ne devam ettikten sonra 1900’de Baba Tahir’in çıkardığı Malumat gazetesinde çalışarak gazetecilik mesleğine giriş yaptı. II. Abdülhamid yönetimine karşı dernek kurduğu gerekçesiyle tutuklanan Abalıoğlu, üç yıl hüküm giyerek Midilli Adası’nda hapsedildi. Cezası bittikten sonra İstanbul’a dönüp İkdam ve Tasvir-i Efkar gazetelerine yazılar yazdı. 1910 yılında ittihat ve Terakki’nin Selanik’teki yayın organı olan Rumeli’ye başyazar oldu.

Yunus Nabi Abalıoğlu siyasetten girmekten geri durmadı. 1914 yılında yeniden açılan Meclisi Mebusan’da Aydın milletvekilliği yaptı. Yunus Nadi son Osmanlı Meclisi Mebusanı’nda İzmir milletvekili oldu. 1918’de Yeni Gün gazetesini kurdu. Kurtuluş Savaşı’nı destekleyen yayımı nedeniyle baskılar yoğunlaşınca gazeteyi 1920’de Ankara’ya taşıdı. İlk mecliste İzmir milletvekili olarak görev aldı. 1924’te Cumhuriyet gazetesini kuran Abalıoğlu, 1923’ten 1943’e değil Muğla milletvekilliğini sürdürdü. 1945’te tedavi için gittiği Cenevre’de öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Yunus Nadi, Cumhuriyet Yolunda, Cumhuriyet Gazetesi Yayınları, 1999

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun