Yıldırım Camii (Edirne)

Yıldırım Camii (Edirne)
  • Banii : Yıldırım Bayezid
  • Yer : Edirne
  • Yapılış Tarihi : 1397-1400

Yıldırım Camii, 1397/1400 tarihleri arasında inşa edilen camiinin banisi Yıldırım Bayezid olup mimarı bilinmemektedir. Yapı dört eyvanlı plan şeması ve tabhane odaları ile erken Osmanlı cami mimarisi içinde ayrı bir öneme sahiptir.

Mimari Özellikleri

Yapı dikdörtgen planlı olup avlusu şadırvanlıdır. Küçük bir orta kubbenin etrafında beşik tonozlu 4 eyvan yer almaktadır. Yapıya girişi sağlayan eyvan diğerlerine nazaran daha dar ve alçak tutulmuş olup bu eyvanın iki yanında üzeri kubbe ile örtülü tabhane odaları vardır. Son cemaat yeri 5 gözlü olup tek minaresi güneydoğu köşeden yükselmektedir. Malzeme kesme taştır.

3 giriş kapısı olan camiinin doğusundaki giriş kapısı anıtsal olup işçiliği ile dikkat çekmektedir. Bu doğu bölümünden girildiğinde 4 tane devşirme sütun ve başlıkların taşıdığı son cemaat yeri bulunmaktadır. Bu sütunlar 18. yy. sonundaki bir onarıma ait olduğu düşünülmektedir. Batı yönünden girildiğinde ise dikdörtgen söveli bir kapı ile camiiye girilmektedir. Bu kapının üzerinde tuğla ve kesme taşın birlikte kullanıldığı sivri kemer ve aynalığı görülmektedir. Avlunun ortasındaki şadırvan ise on musluklu olup yuvarlak planlıdır. Şadırvanın doğusunda ise üzeri kiremit ile kaplı bir kuyu yer almaktadır.

Kare planlı ve kubbe ile örtülmüş olan 4 eyvan 4 ana yöne yerleştirilmiştir. Kıble yönündeki eyvanda 18. yy.’a ait verev bir mihrap yer almaktadır. Kuzeydeki eyvanda ise ahşap bir mahfil tüm zerafetiyle durmata, batı eyvanında müezzin mahfili bulunmaktadır. Minberi ve vaaz kürsüsü ahşaptan yapılmış olup korkulukları geometrik motifler ile süslenmiştir. Bunun dışında mimari süsleme olarak pencerelerdeki kemerlerin aynaları örnek verilebilir. Bu aynaların dolguları tuğla ve taş işçiliğinin güzel bir örneğini sergilemektedir. Camiinin kapısında ise Bizans üslubunda gönye burun söveleri dikkat çekmekte, 4 eyvan ise kalem işleri ile görsel bir şölen sunmaktadır. Bu kalem işleri barok üslupta yapılmıştır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Akçıl, N.Çiçek, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, cilt 43, 2013

Aslanapa, Oktay, Türk Sanatı, Remzi Kitapevi, İstanbul, 1997

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun