Yerebatan Sarnıcı

Yerebatan Sarnıcı
  • Yapılış Tarihi : 6. yy
  • Bani : İmparator İustinianos
  • Yer : Eminönü/ İstanbul

Bugün İstanbul’un Eminönü ilçesinde Ayasofya’nın yakınında bulunan sarnıç, 6. yy.’da İmparator İustinianos tarafından yaptırılmıştır. Şehrin şu ihtiyacını karşılamak için inşa edilen sarnıç, büyük bir alana kurulmuştur. Bazilika sarnıcı olarak da adlandırılan yapı, suyun içinden yükselen o görkemli sütunları sayesinde halk arasında yerebatan sarayı olarak da bilinir.

Mimari Özellikleri

138 metre uzunluğunda olup, 64.6 metre genişliği vardır. Dikdörtgen planlıdır. 52 basamaktan oluşan merdivenle yer altına inilen bu sarnıçtaki sütunların her biri 9 metre yüksekliğindedir. Sarnıcın hem statik olarak hem de görsel olarak sağlamlaşmasını sağlayan 336 tane sütun mermer kullanılarak yapılmıştır. Bu mermerlerin bazıları tek parça bazıları ise iki parçadan oluşur. Sütunların süslü kemerleri ve sütun başları, sarnıcın tavan örtüsünde kullanılan tonozlar görsel zenginliği oluşturur. Yapıda kullanılan bu tonozlar Manastır Tonozu olarak da bilinir ve kalıp kullanılmadan örülür. Statik açıdan her türlü önlemin alındığı sarnıçta su sızmasının önüne geçilmek için duvarlar özel bir harç ile sıvanmıştır. Yaklaşık olarak 100.000 ton su depolama kapasitesi vardır.

Süslemeler 

Sarnıç içindeki görselliği arttıran sütun başlıkları farklı özellikler taşır. 336 tane sütunun 98 tanesi Corint üslubu ile yapılırken bir kısmı Dor nizamına göre yapılmıştır. Sütunların bir çoğu silindir olsa da köşeli ve yivli biçimde yapılmış sütunlar da görülür. Sarnıçta en ilgi çekici olay ise iki sütunun altında kaide olarak kullanılan Medusa Başı’dır. Geç Antik çağdan kalan bu Medusa ve Gorgon başlarının tam olarak neden buraya getirildiği bilinmese de bazı araştırmacılar tarafından salt kaide görevi üstlendiğini söylemektedir.

Günümüzde 

Sarnıç inşa edildiği zamandan itibaren günümüze kadar pek çok onarım geçirmiştir. Osmanlı Dönemi’nde iki defa Cumhuriyet döneminde ise İstanbul Belediyesi tarafından restore edilmiştir. Bugün halka açık, gezi platformu olarak düzenlenmiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Karakaya, Enis, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, 2009, cilt 36

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun