Yavuz Abadan

Yavuz Abadan
  • Meslek : Türk hukukçu ve siyaset adamı
  • Doğum : 18 Nisan 1905 - Kırım
  • Ölüm : 30 Haziran 1967 - Ankara
  • Başlıca Eserleri : Hukuk Felsefesi, Amme Hukuku ve Devlet Nazariyeleri, İnkılap Tarihine Giriş

Kamu hukuku alanında yaptığı çalışmalarla bilinen Türk hukukçu Yavuz Abadan Kırım’da dünyay geldi. Aynı yıl içerisinde ailesinin Eskişehire göç etti. Ortaöğrenimine Eskişehir İdadisi’nde devam eden Yavuz Abadan daha sonra bir süre Konya Lisesi’nde okuduktan sonra İstanbul Erkek Lisesi’ne geçti ve lise eğitimini burada tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde gördiğü eğitimin ardından mezun olan Abadan mezuniyetinin ardında 1933 yılında Heidelberg Üniversitesi’nde doktora çalışmalarına başladı ve eğitimini tamamlasının ardından Türkiye’ye geri döndü. Akademik alanda ilerleyen Abadan, İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde doçent oldu. Aynı zamanda siyasete de atılan hukukçu, Cumhuriyet Halk Partisi Beyoğlu ilçe örgütüne üye oldu ve parti adına konferanslar verdi. 1940-1942 yılları arasında Eminönü Halkevleri başkanlığı yapan Yavuz Abadan, 1943 yılında Eskişehir milletvekili olarak meclise girdi.

1947 yılında Siyasal Bilgiler Okulu müdürlüğüne geritirilen Abadan, bir yıl sonra Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde hukuk tarihi profesörü oldu. Daha sonra Siyasal Bilgiler Fakültesi’nin dekanlığına seçildi. Bu yıllarda SBF’ye bağlı Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü’nü kurdu. İlerleyen süreçlerde Hukuk Felsefesi ve Devlet Nazariyeleri adlı kitapları yayımlandı. 1963 yılında Milletlerarası Hukuk ve Toplum Felsefesi Derneği’nin başkan vekilliğine, 1965’te Milletlerarası Siyasi İlimler Derneği Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Takvimler 30 Haziran 1967 tarihini gösterdiği sırada Ankara’da vefat etti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Mücelle Çankaya, Yeni Mülkiye Tarihi ve Mülkiyeliler, Yurt Ansiklopedisi, cilt.4, 1982

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun