Yaşar Nabi Nayır

Yaşar Nabi Nayır
  • Doğum : 25 Aralık 1908 Üsküp
  • Ölümü : 15 Mart 1981 İstanbul
  • Meslek : Şair, yazar, yayıncı

Yaşar Nabi Nayır. Türk yazar ve yayıncı.

Hayatı

25 Aralık 1908’de Üsküp’te doğdu. İlköğrenimine Üsküp mahalle mektebinde başladı. Balkan savaşları dolayısıyla zaman zaman annesi ile birlikte İstanbul’a gelip giden Yaşar Nabi öğrenimini bu iki kentte sürdürdü.1924’te kesin olarak İstanbul’a yerleşmelerinden sonra 1929 da Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Ziraat ve Merkez bankalarında çalıştı.1934-1940 yılları arasında Hâkimiyeti Milli gazetesinde çevirmen ve yazar olarak çalıştı. Yaşar Nabi Bey 15 Temmuz 1933 yılında Ankara’da varlık dergisini yayımlamaya başladı. Dergiyi İstanbul’a naklettikten sonra kendini tümüyle yayıncılığa verdi ve varlık yayınevini kurdu. Uluslararası P.E.N yazarlar derneğinin Türkiye başkanlığını da yapmıştır. 1979 yılında kültür bakanlığı tarafından Türk kültür yaşamına katkılarından dolayı büyük ödül verilmiştir. Ölümüne kadar P.E.N yazarlar derneğinin Türkiye başkanlığı görevini devam ettirmiştir. Evli ve iki çocuk sahibi Yaşar Nabi 1981 yılında İstanbul’da hayatını kaybetmiştir. Ölümünden sonra derginin yönetimini kızı devam ettirmiştir. Ölümünün birinci yılında değerlendirme ve inceleme yazılarının yer aldığı yaşar Nabi’ye saygı adlı bir yapıt çıkarılmıştır. Her yıl 15 Temmuzda Yaşar Nabi Nayır anısına ödül töreni düzenlenmektedir. Yaşar Nabi yazın yaşamına şiir ile girmiştir. İlk şiirlerini kendi çıkardığı çocuk dünyası adlı dergisinde yayımlamıştır. Edebi nitelik kazanan diğer şiirlerini 1926 da Servet-i Fünun’da yayımladı. Altı arkadaşı ile birlikte(Cevdet Kudret, Ziya Osman, Vasfi mahir Kocatürk Sabri Esat Siyavuşgil, Muammer Lütfi ve Kenan Hulusi)yedi meşale adlı bir şiir kitabı çıkardı. Bu ortak çalışma kısa süren yedi meşaleciler hareketini ortaya çıkarmıştır. Yaşar Nabi zamanla şiirden koptu ve yazın yaşamına oyun, deneme, roman. hikaye, eleştiri, gezi notu gibi yazın dalları ile devam etti. Panait ve Balzac’tan romanlar çevirmiştir.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Yaşar Nabi’ye Saygı – Kolektif / Varlık Yayınları – Seçki Dizisi

İsen, Mustafa, "Balkan Edebiyatlarını Ülkemize Tanıtan Aydın: Yaşar Nabi Nayır"  (2010) Yaşar Nabi Nayır ve Varlık Dergisi Editör: Filiz Nayır Deniztekin, Enver Ercan, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, Ankara, s. 70-76

Yaşar Nabi Nayır’ın Gözünden Balkanlar ve Türk Kültürü, Sibel Yılmaz

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun