Yalçın Akdoğan

Yalçın Akdoğan
  • Doğum : 22 Eylül 1969-Üsküdar-İstanbul
  • Memleket : Trabzon
  • Görevi devraldığı : Beşir Atalay
  • Hükümet : 62. Hükümet
  • Görevi : Başbakan Yardımcısı

Yalçın Akdoğan, Türk siyasetçi. Eğitim hayatının hemen sonrasında gazetecilikle meşgul olmuş, dergi ve gazetelerde yazarlık yapmıştır. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Danışmanlığı ve Başbakan Başmüşavirliği görevlerinde bulundu. Uzun süre yürütmüş olduğu Başbakan Danışmanlığı görevi ona Cumhuriyet tarihinin en uzun süreli danışmanı ünvanını kazandırmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la uzun ve özel bir siyasi birlikteliğe sahiptir. Günümüzde Başbakan Yardımcısı olan Akdoğan ayrıca çözüm süreci ile ilgili yürütülen çalışmaların koordinatörlüğünü yürütmektedir.

HAYATI

Aslen Trabzonlu olan Yalçın Akdoğan 22 Eylül 1969'da İstanbul-Üsküdar'da doğmuştur. 3 kardeştir. Çocukluğu Pendik'te akrabalarıyla beraber bir aile apartmanında geçmiştir. Mukaddes değerlerle barışık bir sol ailede büyüyen Yalçın Akdoğan'ın muhafazakar dünyasına dedesi tesir etmiştir. Evli olan Akdoğan 3 çocuk babasıdır.

EĞİTİM HAYATI

Mahalle ilkokulundan sonra Kartal Ticaret Lisesi'nde okumuştur. Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi Basın ve Yayın bölümününden mezun oldu. Yüksek Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü İletişim bölümünde, doktorasını ise Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset ve Sosyal Bilimler bölümünde tamamlamıştır.

MESLEK HAYATI

Milliyet Gazetesi'nde staj yaparak gazeteciliğe adım atan Yalçın Akdoğan, üniversite yıllarında ''İç Anadolu'' adında bir bölge gazetesi çıkarmıştır. 1991 yılında Hürriyet Vakfı'nın düzenlediği Genç Gazeteciler yarışmasında Haber-Röportaj, Araştırma-İnceleme ve Sayfa Düzeni dallarında ödüle layık görülmüştür. 1992-95 yıllarında olan dergicilik çalışmalarına katılmış, İslami çizgisiyle bilinen ''Yeni Zemin'' dergisinin kadrosunda bulunmuştur. Dergi çalışmaları devam etmiş ve Sözleşme, Bilgi ve Düşünce, Bilgi ve Hikmet gibi birçok derginin kadrosunda yer almıştır. Siyasi hayata atıldıktan sonra Yeni Şafak ve Star gazeteleri olmak üzere birçok dergide yazıları ve 8 adet kitabı yayınlanmıştır.

SİYASİ HAYATI

Pendik Belediyesi Eğitim Kültür ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü, Devlet Bakanı Basın Müşavirliği, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Danışmanlığı ve Başbakan Başmüşavirliği görevlerinde bulunan Yalçın Akdoğan bu süre zarfında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile Bahçeşehir Üniversitesi Liderlik Okulu'nda dersler vermiştir. 2011 Türkiye genel seçimlerinde 24. Dönem Ankara milletvekili seçilmiştir. Cumhurbaşkanı olan Recep Tayyip Erdoğan'ın hükümet kurma görevini Ahmet Davutoğlu'na vermesiyle 62. Hükümet kadrosunda yer almış ve Başbakan Yardımcısı olmuştur. Ayrıca çözüm süreci ile ilgili yürütülen çalışmaların koordinatörlüğünü yürütmektedir. 

RECEP TAYYİP ERDOĞAN'LA İLİŞKİSİ

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

https://www.tbmm.gov.tr/develop/owa/milletvekillerimiz_sd.bilgi?p_donem=24&p_sicil=6689

http://www.haberturk.com/gundem/haber/1070174-yalcin-akdogandan-samimi-aciklamalar

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun