Yahuda

Yahuda
  • Önem : Hz. İsa'yı ihbar ederek çarmıha gerilmesine neden olan on iki havariden biri.

On iki havariden biri olan Yahuda İscariot, Hz. İsa’yı Romalı otoritelere karşı ihbar etmesiyle ünlendi. Yahuda, Hz. İsa’nın yakalanması ve tarihe damga vuran çarmıha gerilme olayının gerçekleşmesine neden olan ihaneti aldığı para karşılığı gerçekleştirdi. İhbarcı, Hristiyan teolojisinin en önemli kötü karakterleri arasında yer almaktadır. Bununla birlikte Yahuda’nın hayatına değinmek gerekirse havarilerin mali işlerine bakıyordu. On iki havariden biri olduğu için Hz. İsa’ya çok yakın olmuştu. Yahuda, Hz. İsa ve diğer havariler gibi Yahudi idi. Bu nedenle Yahuda’nın Hz. İsa’nın ölümündeki rolü, 2 bin yıl boyunda anti-semitik şiddetin önemli bir kaynağı oldu. 1965 yılına kadar Yahuda’nın ihaneti Roma Katolik Kilisesi tarafından Hz. İsa’nın öldürülmesinden dolayı tüm Yahudilerin suçlu olduklarının bir kanıtı olarak yorumlandı.

İncil’de anlatılanlara göre Yahuda’nın Hz. İsa’ya ihaneti şu şekilde gerçekleşir: Hz. İsa ve takipçileri Hamursuz Bayramı sırasında Kudüs’e gelirler. Tapınaktaki tefecilere saldırmaları, dönemin önde gelen kişilerini çileden çıkarır. Hz. İsa’yı tutuklamayı kafasına koyan Romalı vali Pontius Pilate ve yüksek rahip Joseph Caiphas, Yahuda’ya rüşvet vermeyi kararlaştırır. Tutuklama, Gethsamane Bahçesi’ndeki son akşam yemeğinden sonra gerçekleşir. Havariler burada dua etmek için buluşmuşlardır. Yahuda, Hz. İsa’yı öperek askerlere işaret verir. Böylece ona bir öpücükle ihanet etmiş olur. Bununla birlikte İncil’da Yahuda’nın başına gelenlerle ilgili çeşitli ifadeler vardır. Matthew’da Yahuda’nın çok utandığı ve rüşvet aldığı için gümüşü geri verip kendini astığı söylenir. Luka İncili’nin devamı olan “Elçilerin İşleri” kitabında ise parayı bir tarla almak için kullandığı ve daha sonra kendini öldürdüğü ifade edilir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun