XIV. Louis

XIV. Louis
  • Meslek : Fransa Kralı
  • Doğum : 1638
  • Ölüm : 1715

17. yüzyıl Fransası’nda her şey Kral 14. Louis’in etrafında döndüğü için kendisine “Güneş Kral” adı verildi. Mutlak monarşinin tipik bir temsilcisi olarak tam yetmiş iki yıl boyunca tahtta kaldı. Bu Avrupa tarihinde o zamana kadar yaşanmamış bir süreydi ve bugüne kadar başka hiçbir devlet adamı bu kadar uzun süre iktidarda kalmadı. 13. Lousin’in oğlu olan kral tahta çıktığında henüz beş yaşındaydı. İktidarının ilk sekiz yılında ülkeyi kral naibi olarak Kraliçe Anne yönetti. Louis, yirmi üç yaşına geldiğinde krallığın kontrolünü tamamen kendi ellerine aldı. İktidarını pekiştirmek için hem Fransız asillerinin hem de kendi bakanlarının gücünü kısıtladı.

Louis pek çok Avrupa savaşında yer alıp zaferler kazandı. 1678 yılında Hollanda’yı ve onun müttefiklerini mağlup etti. 1684 yılında Alsace’ı Kutsal Roma İmparatorluğu’ndan aldı. Bu savaşlar sonucunda Fransa, Avrupa’nın en büyük askeri gücü haline geldi. İspanya’daki Halefler Savaşı bir duraklamaya neden oldu. Bu savaş Fransa ve İspanya’nın birleşerek kutsal bir süper güç haline gelmesine engel oldu. Güneş Kral’ın dönemi Fransa’da sanatsal ve kültürel açıdan da önemli bir gelişme dönemi oldu. Louvre Müzesi’ni büyüttü. Ayrıca emekli askerler için Paris’te büyük bir askeri kompleks olan “Hotel des Invalides”i inşa ettirdi. Louis yemiş yedi yaşında öldüğünde hem oğlundan hem de torunundan daha uzun süre yaşamıştı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun