Woodrow Wilson

Woodrow Wilson
  • Meslek : ABD Eski Başkanı
  • Doğum : 1856
  • Ölüm : 1924

ABD eski başkanı ve aynı zamanda üniversite profesörü olan Başkan Woodrow Wilson, Amerika dış politikasında aktif bir rol benimseyerek önemli bir değişime neden oldu. Wilson’un ikinci döneminde ABD I. Dünya Savaşı’na girdi, Avrupa’ya savaş güçleri gönderdi ve ABD’nin küresel bir güç haline gelmesinde önemli bir dönüm noktası oldu. Presbiteryen bir vaizin oğlu olan Wilson, Virjinya eyaletindeki Staunton’da doğdu. Princepton Üniversitesi’nde eğitim gördü. Baltimore’daki John Hopkins Üniversitesi’ndeki 1886 yılındaki tarih doktorasını tamamladı. 1890’da Princepton’a döndü. Öğrencileri arasında çok popülerdi. 1902’de rektör, 1910 yılında Demokrat Parti’den New Jersey valisi oldu. 1912 yılında başkanlık seçimlerini kazandı ve 1916 yılında tekrar seçildi.

Wilson, 1914 yılında Avrupa’da I. Dünya Savaşı’nın patlak vermesinin ardından ABD’nin tarafsız kalmasını savundu. Gerçekten de 1916 yılında yapılan seçimlere “O bizi savaştan uzak tuttu” sloganıyla girdi. Ancak seçilmesini izleyen altı ay içinde Alman denizaltıları Amerikan gemilerine saldırdılar. Bu durum Amerikan kamuoyunda Alman karşıtlığının yükselmesine neden oldu. Wilson kongreye 2 Nisan 1917’de savaş ilan edilmesini önerdi. Amerika’nın beklentilerini ünlü “14 Nokta” konuşmasında açıkladı. Amerika’nın savaşa katılımı savaşın yönünün İttifak Devletleri aleyhine dönmesini sağladı. Kasım 1918’de ateşkes ilan edildi. Sonraki yıl Wilson Avrupa’yı ziyaret eden muvazzaf ilk ABD başkanı oldu. Barış görüşmeleri için Paris’e gitti. Antlaşma maddelerinin içinde Wilson’un dikkat çektiği on dört noktanın çoğu bulunuyordu. 1919 yılında Wilson felç geçirdi. Artık hükümeti yönetecek güçte değildi. Versay Anlaşması onaylanmadı ve ABD Milletler Cemiyeti’ne katılmadı. Wilson Washington’da öldü.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar
David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013
DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun