Winston Churchill

Winston Churchill
  • Meslek : İngiltere eski başbakanı
  • Doğum : 1874
  • Ölüm : 1965

Ülkesini yakın tarihteki en karanlık günlerde yöneten ve Nazilere karşı dik duruş sergileyen İngiliz başbakanı Winston Churchill, bir İngiliz aristokratının ve Amerikalı mirasyedi bir kadının oğlu olarak Oxford yakınlarındaki Blenheim Sarayı’nda dünyaya geldi. İngiliz Askeri Akademisi Sandhurst’tan mezun oldu. Güney Afrika’daki Boer Savaşı’na katıldı. İngiliz gazetelerinin savaş muhabiri olarak pek çok savaşa tanıklık etti. 1900 yılında politikaya atılan Churchill, muhafazakar kanattan parlamentoya seçildi. Ancak 1904 yılında liberallere katıldı. Bu geçişli süreç 1924 yılında tekrardan muhafazakar oldu.

Churchill, politik kariyerinin başlarında iki meseleyle uğraştı. İngilizlerim Birinci Dünya Savaşı sırasında 1915 yılında Çanakkale’de yaşadığı yenilgiden ötürü sorumlu tutuluyordu. 1925 yılında ülkesinin altın para sistemine dönmesi ve bu kararının neden olduğu olumsuz sonuçlar da eleştirilmesine neden oldu. 1930’lar boyunca bu nedenlerden ötürü pek çok sevilmeyen politik bir kişilik olarak görüldü. Hayatının bu dönemini daha sonraları “ıssız yıllar” olarak adlandırılacaktı. Parlamento üyeliği boyunca Nazi Almanyası’ndan kaynaklanan tehdide dikkat çeken en güçlü seslerden biri oldu. Kendisi gibi muhafazakar olan Başbakan Nevielle Chamberlain, 1938 yılında Münich’te Hitler’le uzlaştığı için onun gözünde onursuzluğu seçmişti. 1939 yılında II. Dünya Savaşı başlayınca Churchill Savaş Kabinesi’ne girdi. Donanmanın sorumlusu oldu. Chamberlain’in istifasının ardından 1940 yılının Mayıs ayında Ulusal Birlik Hükümeti’nin başbakanı oldu.  Churchill parlamentoda başbakan olarak yaptığı ilk konuşmada, sonraki beş yıl boyunca kullanacağı asi ve kararlı tonun sinyallerini verdi. Bir kahraman olarak görülmesine rağmen 1945 yılında yerine İşçi Partisi lideri Clement Attlee geçti. Churchill muhafazakarların liderliğini yapmaya devam etti. 1951-1955 yılları arasında bir kez daha başbakanlık yaptı. Kraliçe 2. Elizabeth tarafından 1953 yılında şövalye ilan edildi. Doksan yaşında ise Londra’da öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun