William Wilberforce

William Wilberforce
  • Önem : Köle ticaretini yürürlükten kaldırılması çalışmalarına öncülük eden Britanyalı politikacı
  • Doğum : 1759
  • Ölüm : 1883

Köle ticaretini yürürlükten kaldırılması çalışmalarına öncülük eden Britanyalı bir politikacı olan William Wilberforce İngiltere’nin liman şehri olan Hull’da dünyaya geldi. Babası varlıklı bir kereste tüccarıydı. Onun ölümünün ardından iki yılını amcası ve halası ile geçirdi. Evanjelik Hristiyanlığı onlardan öğrendi. Wilberforce, babasından kalan miras sayesinde geçim derdi yaşamadı. Cambridge’den mezun olduktan sonra politikaya atıldı.

Derin dini inancı ile motive olan Wilberforce, İngiltere’nin önde gelen dini reformcularından biri oldu. Aynı zamanda İngiltere’de köleliğin yasaklanmasının destekçilerinden biriydi. 1780 yılında parlamentoya girişinin ardından Wilberforce köleliğin kaldırılması için bir dizi yasa önerisi sundu. 1793 yılında neredeyse başarılı oluyordu. Ancak aynı yılın sonlarına doğru İngiltere Fransa’ya savaş ilan edince yasa yapıcıların dikkati dağıldı. Bu konudaki ilk büyük başarıya 1807 yılına kadar ulaşamadı. Bu tarihte gelişen kölecilik karşıtı hareketin baskısı altında kalan parlamento köleliği yasakladı. Köle ticareti yasaklansa da kölelik 1833 yılına kadar İngiltere’de varlığını sürdürdü. 1825 yılında Wilberforce parlamentodan ayrıldı. Oylama sonuçları ona ölüm döşeğindeyken söylendi. Londra’da öldüğü sırada yetmiş üç yaşındaydı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun