William Wallace

  • Önem : İngilizlere karşı direnişiyle bilinen ünlü İskoç şövalye
  • Doğum : 1270
  • Ölüm : 1305

William Wallace, Kral I. Edward'ın döneminde İngiltere'ye karşı yapılan direnişte vatandaşlarına önderlik eden İskoç şövalyedir. Hafızalarımıza Cesur Yürek filmindeki canlandırılışıyla yer edinen William Wallace bir kahraman olarak görülmesine rağmen hayatıyla ilgili pek az şey bilinmektedir. Bu boşluğu mitler ve spekülasyonlar doldurdu. 13. yüzyılda İskoç bağımsızlık mücadelesine katılan ve önderlik eden William Wallace’ın iki kardeşi vardır. Direniş döneminde yakalanmasından önce Stirling Köprüsü Savaşı’nda büyük bir zafer elde eden Wallace, bu başarısı ile İskoçya’da halen daha ulusal bir kahraman olarak anılmaktadır.

Bir efsaneye göre Wallace’ın İngilizlere olan düşmanlığı işgalci askerlerin yakaladığı bir balığı çalmak istemesinden kaynaklanmaktadır. Kini nereden kaynaklanırsa kaynaklansın, Wallace İngiltere’ye direnişin popüler bir figürü haline geldi. 1297 yılında bir oldu kurdu ve eylül ayında kendisininkinden daha büyük bir orduya karşı Stirling Köprüsü Savaşı’nı kazandı. İngilizleri dar bir köprüye çekti ve onlar karşıdan karşıya geçecekken saldırdı. Zaferden sonra şövalye ilan edildi ve Wallace’a “İskoçya’nın Koruyucusu” unvanı verildi. Bu büyük zafer ve Wallace’ın Kuzey İngiltere’ye dönük saldırıları Edward’ı çileden çıkardı. Sonraki yıl kral kurulan orduyu Wallace’a karşı bizzat kendi yönetti ve Falkirk Savaşı’nda büyük zafer onun oldu. Yenilgiye uğrayam Wallace orduyu yönetmeyi bıraktı ve diplomat olarak Fransa’ya gönderildi. 1303 yılında geri döndü ve İngilizler tarafından 1305 yılında yakalanmasının ardından idam edildi. 1357 yılında İngilizlerin kontrolü ele geçirmesine rağmen 1707 yılında Birleşik Krallık kurulana kadar İngiltere ve İskoçya resmen birleşti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun