William Shakespeare

William Shakespeare
  • Önem : İngiliz edebiyatının dünyaca ünlü oyun yazarı ve şairi
  • Doğum : 1564 - Stratford-upon-Avon, İngiltere
  • Ölüm : 1616
  • Eşi : Anne Hathaway
  • Çocukları : Susama, Hamnet, Judith
  • Başlıca Eserleri : Romeo ve Juliet, Kral Lear, Bir Yaz Gecesi Rüyası, Othello, Shrew’in Evcilleştirilmesi, Aşkım Emeğini Yitirişi, Julius Carsar

İngiliz edebiyatında olduğu kadar dünya edebiyatında da önemli bir yere sahip olan William Shakespeare yazdığı şiir ve oyunlarıyla tarihin en önemli edebiyatçılarından biri olarak görülmektedir. İngiltere’de Stratford-upon-Avon’da dünyaya gelen Shakespeare, on sekiz yaşında Anne Hathaway ile evlendi. 1850’lerde Londra’ya gidip oradaki tiyatrolarda çalışmaya başladı. Üniversiteye gitmemiş olmasına rağmen Latince’ye hakim olan Shakespeare oyunlarında zaman zaman klasik metinlere göndermeler yaptı. Otuz sekiz oyununun tamamı klasik eserlerin arasına giren Shakespeare’e ait soneler, kendinden sonra gelen şairler üzerinde büyük etki yarattı.

Shakespeare’in edebiyat üzerinde yarattığı etki o kadar büyüktü ki, dini ve kişisel inançları, edebi etkisi ve hatta cinsiyeti bile tarihçiler arasında tartışmalara neden oldu. Tek bir kişinin bu denli büyük etki yapabilme ihtimalinden şüphe duyanlar konuyu tartışma konusu yaptı. Shakespeare tüm kariyeri boyunca Lonra’da “Lord Chamberlain’in Adamları” olarak tanınan tiyatro grubu ile bağlantı içerisinde oldu. 1590’larda çeşitli tarihi oyun ve komediler yazan Shakespeare bu dönemin sonlarına doğru trajedi türünde de eserler verdi ve bunlardan bazıları büyük ün kazandı. Tiyatro kariyerinin sonlarına doğru trajikomik oyunlara yönelen Shakespeare, şiir konusunda daha az üretken olmakla birlikte kariyeri boyunca şiir yazmayı hiç bırakmadı. Uzun şiirleri “Venüs ve Adonis” ve “Lucrece Tecavüzü” 1590’ların başında yazıldı. Soneler derlemesi 1609 yılında yayınlandı. Pek çok aşk şiirinde erkeklere sesleniyor olması yazarın eşcinsel olduğunun düşünülmesine neden oldu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun