William Miller

  • Meslek : Hristiyan Vaiz
  • Doğum : 1782
  • Ölüm : 1849

Vermontlu bir vaiz olan William Miller, 22 Ekim 1844 tarihi için İsa Mesih’in dünyaya geleceği gün olarak ifade etmesi onu Hristiyan ve de dünya kamuoyunda tanınır hale getirdi. Miller formel bir dini eğitim almadı. Tahminlerini ortaya atarken kullandığı akıl yürütme yöntemi gerçekten çok karmaşıktı. Miller 1812 Savaşı'nda gazi olmuştu. Eve döndükten sonra kıyamet meselesini bir takıntı haline getirdi. Eski Ahit'teki Daniel'in Kitabı'nda okuduklarından, İsa'nın 1840'larda dünyaya döneceği fikrine kapıldı. 1830'larda bu kehanetini açıklayan vaazlar vermeye başladı. New England ve New York'taki muhtelif gazeteler yaptıkları haberlerle onun bu öngörüsüne yer verdiler. Vaazları ve basında çıkan haberler sayesinde 1840'lı yıllara gelindiğinde çok sayıda takipçi kazanmıştı. Bir tahmine göre 100 bin inananı vardı.

Miller başlarda sadece genel bir tahmin yapıyordu. Buna göre 1843 Mart’ından sonra herhangi bir tarihte mesih gökten inecekti. 1844 Martı herhangi bir olay yaşanmadan geçince kıyamet gününün gerçekleşeceği tarihe ilişkin tahminini 18 Nisan 1844 olarak netleştirdi. 19 Nisan'da dünya dönmeye devam ediyordu. bunun üzerine takipçileri bu kez de 22 Ekim tarihinde kıyameti beklemeye başladılar. Miller sadece İsa'nın dönüşü ile ilgili kehanetlerde bulunmamıştı. Ayrıca bunun nasıl olacağını da söylüyordu. Ona göre olaylar vahiyler kitabında belirtildiği gibi olacaktı: Dünya ateşle arındırılacak, doğrular göğe yükselecek ve İsa bin yıl boyunca hüküm sürecekti. Miller'in taraftarlarının heyecanı 22 Ekim'e doğru giderek arttı. Ancak kıyamet kopmayınca cemaatte bir kriz yaşanmaya başlandı. Miller sorunun hesap hatasından kaynaklandığını ileri sürüyordu, fakat "büyük hayalkırıklığı"ndan sonra pek çok taraftarı onu terk etti. Beş yıl sonra New York'ta öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar
DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun