William James

William James
  • Meslek : Filozof
  • Doğum : 1842
  • Ölüm : 1910

Dünya felsefe birikimine önemli katkıda bulunan Amerikalı filozof William James, aynı zamanda bir eğitimci, psikolog ve pragmatik felsefe okulunun kurucusudur. Zengin bir ailenin çocuğu olarak New York’ta doğan James, çocukluğunu Manhattan’daki bir konakta geçirdi. Cenevre ve Paris’teki yatılı okullardan iyi seviyede eğitim aldı. 1869 yılında Harvard’dan tıp eğitimi alarak mezun oldu. Hayatının ilk dönemlerinde sık sık ruhsal bunalım geçiren James, doktorların intihar eğilimli olduğunu düşünüyordu. İlerleyen dönemlerde Harvard’da psikoloji dersleri vermeye başladı. “The Principles of Psyhology”(Psikolojinin Prensipleri) adlı ünlü kitabını yazması tam on iki yıl sürdü. Kısmen psikoloji kısmen de felsefe kitabı olan bu eser öğrencilerinin başucu eseri haline geldi.

“Varieties of Religious Experience” isimli kitabında farklı dinlere mensup insanların tanık olduğu mistik tezahürleri, mucizeleri ve deneyimleri katalogladı. Kitapta dini deneyimler nefes almaktan ya da yürümekten farksız biyolojik olaylar olarak değerlendiriliyordu. James dinin değerli olduğunu düşünüyordu. Ancak onun doğruluğunu onaylamak gibi bir derdi yoktu. James, görüşlerini “Pragmatizm” adıyla 1907 yılında yayınladı. Pragmatikler dogmatik ve mutfak felsefesi tutumlarını reddetmektedirler. Onlara göre gerçek, insan deneyimiyle ortaya çıkmaktadır. İşe yarayan şey doğrudur. James, ömrünün son yıllarını seyahat ederek geçirdi. Ancak sağlık sorunları yaşıyordu. 68 yaşındayken memleketi New Hampshire’de öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun