Wild Bill Hickok

Wild Bill Hickok
  • Meslek : Amerikalı kovboy, silahşor
  • Doğum : 1837
  • Ölüm : 1876

Meşhur tabirle “Vahşi Batı”nın en yetenekli silahşorlarından biri olan Bill Hickok, İllinois’te dünyaya geldi. İç Savaş sırasında Birlik Ordusu için çarpışması, hayatının büyük bir bölümünde kanun adamı rozeti taşıması ve batıdaki birkaç kasabada şeriflik yapması onu her ne kadar iyimser ve kanun sayar biri gösterse de esasında durum öyle değildi. Yirmi beş yaşına geldiğinde çoktan cinayetle suçlandı. Nebraska’da birkaç kişiyi öldürdü, ancak jüri nefsi müdafaa iddiasına inanarak onu beraat etti. İç Savaş sırasında Kuzey’in safında yer aldı. Bir öncü ve bazen de casus olarak görev yaptı. Savaşın ardından Hickok ilk düellosundan zaferle çıktı.

Hichock Amerika’nın batısındaki en namlı silahşorlardan biriydi. Arkasında haksız yere öldürdüğü düzinelerce ceset bıraktı. Kumarbaz, düellocu ve hızlı bir silahşordu. Onunla ilgili pek çok Batı efsanesi vardı. Ayrıca pokerde de silah konusunda olduğu kadar başarılıydı. Ancak bu başarısı en sonunda onun hayatına mal olacaktı. Hickok’un ünü röportajlarında yüz kişiyi öldürdüğünü söyleyince daha da arttı. William “Buffalo Bill” Cody ile birlikte maceralarını anlatan bir oyunda bile yer aldı. Sahne üzerinde geyik derisi ve belinde altı patlar tabancasıyla çıkınca Batılı silahşor tiplemesinin simgesi haline geldi. Deadwood Kasabası’ndaki kumar salonunda poker oynadığı sırada Jack McCall tarafından sırtından vurularak öldürüldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun