Walter Raleigh

Walter Raleigh
  • Meslek : İngiliz şair, kaşif ve asker
  • Doğum : 1554
  • Ölüm : 1618
  • Başlıca Eserleri : Dünya Tarihi

Bir İngiliz şair, kaşif ve asker olan Walter Raleigh, İngiltere’nin barısında doğdu. Koyu bir Protestan ailenin çocuğuydu. İrlanda ve Fransa’daki din savaşlarına katıldı. Katolikler’e ve İspanyollar’a karşı büyük bir nefret besliyordu. Kraliçe 1. Elizabeth yaptığı hizmetleri karşılığında ona büyük bir arazi, çeşitli ticaret tekelleri ve bir kalay madeni hediye etti. Ayrıca 1585 yılında şövalye unvanı aldı. Raleigh 1585’ten itibaren Amerika’da İngiliz kolonileri kurmak için çalıştı. Kurduğu bir koloniye kraliçenin hiç evlenmemiş olmasına gönderme yaparak Virginia adını verdi. Sömürgedeki faaliyetleri sırasında tütünü keşfetti ve İngiltere’deki ana ithalatçı oldu. Yetkisi olmaksızın İspanyollar’a saldırdığı gerekçesiyle Kral James’in emriyle başı kesildi.

Raleigh için Amerika’daki İngiliz kolonileri İspanyol gücünü frenlemenin bir yoluydu. Zira İspanya 16. yüzyılın sonunda gücünün doruğuna ulaşmıştı. Katolik İspanya ve Protestan İngiltere, Elizabeth döneminde aralıklarla savaştılar. Bu savaşlar, İspanyol donanmasının 1588’deki yenilgisiyle son buldu. Kraliçe öldüğü sırada Raleigh, müsrifliği ve kraliçenin nedimelerinden biriyle yaptığı skandallarla dolu evliliği nedeniyle gözden düşmeye başladı. 1603 yılında Raleigh, ihanet suçlamalarıyla tutuklandı ve ölüme mahkum edildi. Ancak James cezasını hafifletti ve Londra Kulesi’ne gönderildi. 1616 yılında serbest bırakıldı ve başka bir kaşif gezisine liderlik yapması istendi. Yolculuk sırasında izinsiz olarak bir İspanyol karakoluna saldırdı. Londra’ya geri döndüğünde İspanya elçisi hakkında verilen ölüm cezasının uygulanmasını talep etti. 29 Ekim 1618’de İspanya’nın gönlünün alınması için idam edildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun