Walter Gropius

Walter Gropius
  • Meslek : Mimar
  • Doğum : 1883
  • Ölüm : 1969

Bauhaus mimari ekolünün kurucusu olan Alman Walter Gropius’un eserleri, 20. yüzyılın en önemli yapıtları arasında yer almaktadır. Bir mimarın oğlu olan Gropius, Berlin ve Münih’te teknik okula gitti. 1910 yılında kendi çalışmalarına başladı. İlk büyük eserlerinden biri, 1913 yılında inşa edilen bir ayakkabı fabrikasıydı. Bestekar Gustav Mahler’in dul eşi Alma ile evlenen Gropius Birinci Dünya Savaşı sırasında Alman ordusunda görev aldı. Almanya’nın yenilgisinin ardından ülkesine dönen Gropius, radikal tasarımcı ve mimarlardan oluşan bir gruba katıldı. Grup “Bauhaus” adını Berlin merkezli bu ekolün 1919 yılındaki ilk müdüründen alacaktı. Bauhaus ekolü, Avrupa için tipik olan abartılı dekoratif tarza karşı çıktı.

Adolf Hitler iktidara gelince Gropius 1934 yılında Boston’un banliyösü Lincoln’e yerleşti. Burada kendisi için yeni bir ev tasarladı. Ev, geleneksel New England tasarım anlayışı ile modern tekniklerin ve sanayi ürünlerinin birlikte kullanılması ile tasarlandı. ABD’deki ilk modernist yapılardan biriydi. 1963 yılında günümüzde MetLife olarak bilinen Pan AM Binası’nı tasarladı. Bina, Manthattan’ın orta kısmında Grand Central Terminali’nin üzerinde yükselen gökdelendi. Gropius, seksen altı yaşında Boston’da öldü. Cam-çelik kontrüksiyon tarzı ve minimal dizaynı, dünya çapında inşa edilen gökdelenler üzerinde büyük etki yarattı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun