Walt Disney

Walt Disney
  • Doğum : 5 Aralık 1901-Chicago
  • Ölüm : 15 Aralık 1966-Los Angeles
  • Meslek : Yönetmen, yapımcı

Walt Disney, Amerikalı sinema, televizyon ve çizgi film yapımcısı ve yönetmendir. Çizgi filmciliğin ve canlandırma tekniğinin babası sayılan Walt Disney, bir sanatkârdan ziyade tüccar olma özelliğini korumuştur. Para kazanabilmek için her türlü yola başvurmuştur. Filmlerinin çoğunda şiddet, vahşet ve sadizm unsurlarına yer verdiği için eğitimciler ve sosyal bilimciler tarafından tenkit edilmiştir. Para kazanmak için eğlencenin her türlüsünü teşvik eden Walt Disney’in kurduğu Disneyland birçokları tarafından eğlence süpermarketi olarak vasıflandırılmıştır.

Hayatı

Asıl adı Walter Elias Disney’dir. Walt Disney diye meşhur olmuştur. Babası gezici marangozluk, çiftçilik ve inşaat müteahhitliği yapmış olan Elias Disney, annesi ise öğretmen Flora Call’dır. 5 Aralık 1901’de ABD’nin Chicago şehrinde doğmuştur.

ABD’nin Missouri eyaletindeki Marceline yakınlarında bir çiftlikte bulunduğu sırada okula başlamıştır. Disney’in, çizgi çizmeye, mum boya ve suluboya resme olan hevesi ve kabiliyeti kısa sürede ortaya çıkmıştır. Daha sonra Kansas şehrine giderek karikatür dersleri almış ve Kansas Sanat Enstitüsü ile Tasarım Okulunda derslere girmiştir. Ailesi Chicago’ya dönünce Disney, Mc. Kinley High School’da derslere devam etmiştir. Buradayken fotoğraf çekip, çizim ve karikatür çizme alıştırmalarında bulunmuştur. Bu sırada I. Dünya Savaşı çıkmıştır. Savaşa katılarak Amerikan Kızıl haç Teşkilatında vazife almış, Almanya ve Fransa’ya gitmiştir. 1919 yılında Kansas’a dönmüştür. Çeşitli stüdyolarda teknik ressam olarak çalışmıştır. Bu stüdyolardan birinde tanıştığı genç sanatçı Iwerks’le birlikte bir stüdyo kurmuştur. Elden düşme bir kamera bularak canlandırma tekniğiyle yöredeki sinemalarda gösterilen ve günümüzün televizyon reklam filimlerine benzeyen kısa reklam filmleri yapmıştır. Kısa maceralardan meydana gelen bir dizi çizgi film gerçekleştirmiştir. "Alice Çizgi Film Diyarında", "Talihli Tavşan Oswald" adlı çizgi filmleri piyasaya satmıştır. İnsan biçimli hayvanları konu edinen kısa filmleriyle kısa zamanda meşhur olmuştur.

1927 yılında sinemada sesli filmlere geçilmesinden sonra, sesli Miki Fare (Mickey Mouse) filmini yapmıştır. Filmin büyük ilgi görmesi üzerine, Vakvak Amca, Pluto ve Gufi gibi hayvan tipleri de çizmiştir. 1928 yılında yaptığı İstimbot Willie (Steamboat Willie) filmi büyük yankı uyandırmıştır. Yaptığı Köpek Pluto, Üç Küçük Domuz, Kötü Kurt gibi filmlerde bütün dünya Disney’i tanımıştır. Bir taraftan kısa filmler yaparken diğer taraftan uzun metrajlı çeşitli eğlence filmleri çekmeye başlamıştır. Pamuk Prenses, Pinokyo, Uçabilen Bir Filin Masalı, Uçan Fil Dumbo uzun metrajlı çocuk klasikleridir.

II. Dünya Savaşı sırasında ordu ve federal hükümet için bir çok iş yapmıştır. Bu arada canlandırma tekniğiyle gerçek görüntüleri birleştirme tekniğini geliştirmiştir. Bu karma tekniklerle Gönülsüz Ejder (The Reluctant Dragon), Selam Dostlar (Saludos Amigos), Renkli Besteler (Make Mine Music) ve Güneyin Şarkısı (Song of the South) filmlerini ortaya koymuştur. Stüdyoları büyük bir işletme haline gelmiş olan Disney değişik türde ve çok sayıda eğlence filmi yapmıştır. Ayrıca Külkedisi (Sinderella), Alice Hârikalar Diyârında (Alice in Wonderland), Peter Pan gibi uzun metrajlı canlandırma filmleri yanında bazı oyunculu filmler de yapmıştır. Televizyonun bir eğlence vasıtası olarak taşıdığı önemi kavrayan Disney doğrudan televizyon için filmler hazırlamıştır. Walt Disney’in Harika Dünyası adlı televizyon dizisi ilgiyle takip edilmiştir. Walt Disney’in Los Angeles yakınlarında kurduğu büyük bir eğlence parkı olan Disneyland kısa sürede dünyanın dört köşesinden gelen turistlerin uğrak yeri olmuştur. Florida’da ikinci bir eğlence parkının yapımına başlayan Walt Disney 15 Aralık 1966 yılında Los Angeles’te ölmüştür. Yapımı süren bu park 1971 yılında açılmıştır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Yeni Rehber Ansiklopedisi İstanbul: Türkiye Gazetesi

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun