Wahunsenacawh

  • Önem : Yerli Amerikan kralı
  • Doğum : 1550
  • Ölüm : 1618

Wahunsenacawh, 1607 yılında Jamestown’daki İngiliz yerleşimcileri ile karşılaşan yerli Amerikan kralıdır. Aynı zamanda koloni lideri John Smith’in hayatını kurtaran genç prenses Pocahontas’ın da babasıdır. Powhatan adıyla da bilinen Wahunsenacawh, Virginia sahilindeki Algonquin Kabile Federasyonu’nun en güçlü lideriydi. 1550 yılında doğduğu tahmin edilmektedir. Konfederasyonun başkenti olarak Werowocomoco’yu seçti. 14 Mayıs 1607’de bu yerli köyünün yakınlarına İngilizler yerleşti.

Wahunsenacawh Jamestown’a yerleştiği ilk yıllarında İngiliz yerleşimcilere yiyecek satmaya karar verdi. Hatta yerleşimcilerle karşılıklı bir yardımlaşma ilişkisi dahi kurabilecekleri umudunu taşımaktadır. Ne var ki 1610-1614 yılları arasında iki taraf arasında bir savaş yaşandı. Savaş sırasında esir düşer. Şef, savaş sonrasında yapılan barış antlaşmasında kızının İngiliz bir sömürge olan John Rolfe ile evlenmesine izin vermeye zorlanır. Anlaşma kısa sürecek bir barış döneminin başlangıcı olur.Pocahontas ve kocası 1616 yılında İngiltere’ye giderler. Pocahontas burada bir asil olarak görülür ve Kral 1. James’le tanıştırılır ve 1622’de tekrardan savaş başlar.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun