Vlademir Mayakovski

Vlademir Mayakovski
  • Doğum : 19 Temmuz 1893/Gürcistan
  • Ölümü : 14 Nisan 1930/Moskova
  • Meslek : Şair, yazar, aktör

Vladimir Vladimiroviç Mayakovski, Rus şair, yazar, oyun yazarı film ve tiyatro aktörüdür.

HAYATI

Vladimir Vladimiroviç Mayakovski, Rus şair, yazar, oyun yazarı film ve tiyatro aktörü. 19 Temmuz 1893 de Gürcistan’ın Kutais kentine yakın Bağdadi köyünde doğmuştur. Babası Vladimir Konstantinoviç Mayakovski köye yakın orman işletmelerinde orman işçisi olarak çalışmaktaydı. Aile Gürcü geleneklerine bağlı bir hayatı kendilerine şiar edinmiş fakat Rusçayı da korumaya özen göstermiştir. Aile Mayakovski ile beraber üç çocuğu vardır. Bunlardan iki kız kardeşinin aldığı notlardan ailenin durumu, önemsediği ilkeleri ve hayata bakışlarını görüyoruz. Aile bir süre sonra Kutais’e taşınır. Buraya taşındıktan sonra Mayakovski Kutais Lisesi’ne başlar ve burada aldığı başarılarla öğretmenlerinin gözüne girmiştir. Bu dönem de kurmaca, romanları özellikle Jules Verne’yi okumayı çok sever. Mayakovski sanatçı yeteneğini bu eserlere olan ilgisiyle birleştirerek öğretmenlerinin özel ilgisine mazhar olur. Mayakovski tam da bu yıllar da politikayla ilgilenmeye başlar. Daha 12 yaşında 1905 devriminde sokak eylemlerine katılır. Bu devrim hakkındaki ilgisinin bir sebebi de gizlice Moskova’ya giden kızkardeşinin getirdiği bazı belgeler sebep olmuştur. Bugünden sonra şiir ve devrim onun için ayrılmaz bir bütün olmuştur. 1906 yılında babası bir enfeksiyon sonucu ölünce Moskovaya gitme kararı almıştır.

MOSKOVA VE DEVRİM YILLARI

Aile Moskovaya taşındıktan sonra bir müddet yoksulluk çekmiştir. Annesi Moskova da çalışmaya başlamıştır. Bu süreçte Mayakovski Moskova da birçok Sosyalist arkadaş edinmeye başlar. Ve çevresine kendini bir sanatçı ve yazar olarak tanıttı. O süreçte tekrardan okula başlamıştı ama Kutais Lisesi’ndeki gibi başarılı değildi. Çünkü Moskova’daki siyasi çalkantılarla dolu yıllar onu da lisede derslerinden çok propaganda ve eylemlerde yer almaya sevk etti. Haliyle bu durum onun derslerini kötü etkilemiş fakat ona devrimci bir ruh ve ortam kazandırmıştı. Bu süreçte Mayakovski felsefeye özellikle yöneldi. Onu en çok Sosyalizm ve Marksizm etkilemişti. Mayakovski 14 yaşında bir sebepten okuldan atılır. Ardından Bolşevik Partisine kaydolur. Bu süreçte partisinde örgütçü, propagandacı ve militan oldu. Bu olaylardan sonra yönetimin askerleri tarafından tutuklanır. Girdiği ilk hapiste 12 ay yattı ardından 3 yıl sonra tekrardan okumaya başlar. Okumayla beraber kendine has eserlerini vermeye başlar. 1911 de hapis hayatından sonra sanata yönelir ve Futurist akıma katılır. Bu onda hâlihazırda yaşayan özellikle öğreticilerin eski dünyaya ait fikirlerin temsilcisi olduğunu söyler. Bu dönemde onun şiirleri insanların dilinde dolaşmaya başlar. Ünü özellikle devrime olan bağlılığı ile birlikte tüm Rusya’ya yayılır.

BİRİNCİ DÜNYA HARBİ VE EKİM DEVRİMİ

1914 yılında Birinci Dünya Savaşı çıkınca Mayakovski önce savaşı destekler. Fakat sonra harbin düşündüğü gibi olmadığını savaş manzaralarından anlar. Birinci Dünya Harbinin devam ettiği sıralarda 1917 Rusya da Ekim Devrimi olur. Mayakovski devrimi en başından destekler ve önde gelen öncülerinden olur. Bu süreçte Rusya da çıkan iç savaşta sanatını konuşturmuş ve eserlerinde devrime yer vermiştir. Bu dönem de yayınladığı köşe yazılarını okuyan Lenin onun politik yönünü beğenmiş. Onun Kominstleri birleştiremeyeceğini fakat politik olarak meydanlarda olmasını desteklemiştir. Lenin propagandasında onun eserlerini kullanır.

SON YILLARI VE ÖLÜMÜ

Mayakovski 1923-1925 yılları arasında savaşın zor yıllarında matbaanın zor bulunduğu bir durum da Yeni Lef dergisini yaşatmaya devam eder. Bu sırada İngiltere ve ABD’ye yazdığı bazı taşlamalar yüzünden ülkelere girişi engellenir. Hayatının en önemli olaylarından biri de en yakın arkadaşı Sergey Yesenin Leningrad'da İngiltere Oteli'nde intihar etmesidir. Ve onun son sözü kanlarıyla yazdığı ‘Elvada dost Elveda’dır. Onu etkileyen bu olaydan sonra zamanın devrimcilerine karşı yazdığı şiiri çok eleştirilir. Bu olaylardan beş yıl sonra Mayakovski, ailesini ve eşini ülkesine yani SSCB’ye emanet ederek 1930 yılında silahla intihar eder. 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

       Düşle Edebiyat ve Kültür Dergisi, 31. Sayı Nisan 2004 – Emine GÜRBÜZ

       Mayakovski ve Fütürizm, Yiğit Tuncay, Nazım Kültürevi Sanat Broşürleri Dizisi

       Leon Toçki, Edebiyat ve Devrim Çev, II, Portakal

       Sosyalizm ve Edebiyat Anatoli Lunaçarski, Asım Bezirci, Evrensel Kültür Kitaplığı 1998

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun