Virginia Woolf

Virginia Woolf
  • Meslek : Yazar
  • Doğum : 1882
  • Ölüm : 1941
  • Başlıca Eserleri : Kendine Ait Bir Oda, Deniz Feneri, Orlando, Bayan Dalloway

Yenilikçi roman ve kısa öykülerinde, zaman ve bilinç gibi konuların işlenmesini mümkün kılan yeni kurgusal yazım teknikleri geliştiren Virginia Woolf, bununla birlikte kadın meselesine yönelen önemli eserler kaleme aldı. Asıl adı Adeline Virginia Stephen olan Woolf önde gelen Londralı bir ailenin çocuğuydu. Babası Sir Leslie Stephen bir yazar ve İsviçre Alpleri’nin doruklarına tırmanmış bir dağcıydı. Woolf büyüdüğü sırada ailesinin tanıdığı birçok edebiyatçı vardı. Bunlardan biri de Amerikalı yazar Henry James’di. Babasının ölümünün ardından Londra’nın Bloomsbury mahallesine taşınan Woolf, burada “Bloomsbury Grubu” olarak adlandırılan entelektüel grubun liderlerinden biri oldu. Yazarlardan, şairlerden ve sosyal bilimcilerden oluşan kulüp ilerici politikalarla ve edebiyatta modernist yaklaşımla ilgilenmekteydi. 1912 yılında grup üyesi Leonard Woolf ile evlendi.

Hogarth Press adından bir yayınevi kuran Woolf, bu yayınevinde pek çok önemli eserini bastı. Woolf eserlerinde zamanın kesintili doğası üzerinde durmuş, karakterlerinin hem geçmişi hem de var olan anı nasıl aynı anda deneyimlediğini incelikle göstermiştir. Kahramanlarının yaşadığı duygusal karmaşıklığı ve gözlemlerini anlatmak için bilinç akışı yöntemine başvurdu. Woolf hayatı boyunca birkaç kez depresyon geçirdi. II. Dünya Savaşı sırasında Nazi bombardımanı sırasında evlerinin hasar görmesi onu büyük ölçüde hayal kırıklığına uğrattı. Elli dokuz yaşında ise kendini suda boğarak intihar etti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun