Vincent van Gogh

Vincent van Gogh
  • Meslek : Ressam
  • Doğum : 1853
  • Ölüm : 1890
  • Başlıca Eserleri : Patates Yiyenler, Yıldızlı Gece

Batı sanat tarihinin en tanınmış simalarından biri olan Hollandalı ressam Vicent van Gogh, Hollanda’nın güneyindeki küçük bir köyde dünyaya geldi. Öz itibariyle dindar bir kişiliğe sahipti. Rahip olmak için çok uğraşsa da bir türlü teoloji okulunun giriş sınavlarını geçemedi. Bir dönem Belçika kömür madenlerimde Protestan misyoneri olarak çalışan Gogh’un burada karşılaştığı yoksul işçiler ilk çalışmaları için ona ilham kaynağı oldu. 1880 yılında dini kariyerini bırakan Gogh sonunda ailesinin de cesaretlendirmesiyle Brüksel’e giderek resim dersleri almaya başladı. Amcası ve küçük kardeşi Theo, hayatı boyunca Gogh’u destekleyecek sanat meraklılarıydı. 1885 yılında yoksul bir köylü ailesinin akşam yemeğini gösteren ilk büyük çalışması The Patato Eaters(Patates Yiyenler) isimli resmini tamamladı.

Dünyaca ünlü ressam büyük ölçüde kendi kendini yetiştirdi. Resimlerinde pek çok yaygın sanat kuralını hiçe sayıyordu. Zaman zaman perspektifi bozuyor ve kullandığı renkler nadiren gerçeklikle uyuşuyordu. 1885 ve 1890 yılları arasında yaratıcılık patlaması onun en verimli dönemiydi. Özellikle Paris’e taşındıktan sonra birbiri ardına artık klasikleşmiş eserler verdi. Bu çılgın temposunu hem apsent hem de gelişen ruhsal problemleri tetikliyordu. İki yıl içinde yüzden fazla eser vermişti. Ruhsal sorunları kötüleşirken 1888 yılında kulağının bir bölümünü kesti. Daha sonra bir akıl hastanesinde yatmayı kabul etti. En önemli eserlerinden biri olan The Starry Night’ı (Yıldızlı Gece) akıl hastanesindeyken yaptı. 1890 yılında resimleri Paris’te ilgi toplamaya başladı. Van Gogh resimlerinde canlı ve doğal olmayan renkler kullanan post-empresyonistlerden biri olarak kabul edildi. O yaz depresyonu derinleşmeye başladı. Paris’in kuzeyindeki bir tarlada intihar etti.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun