Vilhelm Peter Grønbech

Vilhelm Peter Grønbech
  • Meslek : Danimarkalı Türkolog
  • Doğum : 1873
  • Ölüm : 1948

Türkoloji alanında yapmış olduğu önemli çalışmalar ile tanınan Vilhelm Peter Grønbech Orhon yazıtlarını çözen Vilhelm Thomsen’in öğrencilerinden biriydi. Kopenhag Üniversitesi’nde okuduktan sonra Vilhelm Thomsen’in genel dil bilimi derslerini takip eden Grønbech ilk başta aynı üniversitede İngiliz dili ve edebiyatı doçentliği yaptıktan sonra, dinler tarihi dersleri vererek Primitive Religion, Nordiske Myter og Sagn, Hellenismen, Paulus, Hellas, Kultur og religion ve Buddha gibi eserler yazdı. Doçentliğini almadan önce Türkoloji alanında iken, kaleme aldığı Forstudier til tyrkisk Lydhistorie adlı eseriyle ün kazanan Grønbech bu eseri ile bilim çevrelerinin dikkatini çekti.

1903’te Keleti Szemle dergisinde Almanca özeti yayımlanan bu kitap ile dikkatleri üzerine çeken Grønbech aynı zamanda Türk fonetiği üzerine yapılmış değerli bir çalışma niteliği taşıyan bir eser de sunmuş oldu. Yazar Türk diyalektleri arasında özellikle Çuvaşça ve Yâkutça’nın tanıklığına büyük ağırlık verdi ve konu ile ilgili verimli tartışmalara yol açan yeni gözlemler ortaya koydu. Öte yandan Holger Pedersen de bu eser dolayısıyla Grønbech’in görüşlerini değerlendirdiği bir makale yayımladı. Bugüne kadar değerini yitirmeyen ve önemini hala koruyan kitap 1979’da John R. Krueger tarafından Preliminary Studies in Turkic Historical Phonology adıyla İngilizce’ye çevrildi. Öte yandan kendisi gibi, oğlu Kaare Gronbec’ de Türkoloji alanında çalışmalar yaptı.  

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Eren, Hasan, Vilhelm Peter Grønbech, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 1996, c.14, sf.164-165

Eren, Hasan, Kaare Grønbech, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 1996, c.14, sf.164

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun