VIII. Henry

VIII. Henry
  • Görev : 16. yüzyıl İngiltere kralı
  • Doğum : 1491
  • Ölüm : 1547

Altı defa evlenmesi ve eşlerinden ikisini idam etmesi ile tanınan ve Kral 7. Henry’nin üçüncü çocuğu olan İngiliz Kralı 8. Henry dindar bir kimliği olmamasına rağmen tesadüfi yollarla Katolikliği ulusunun resmi dini olmaktan çıkararak Protestan İngiltere Kilisesi’nin şekillenmesine katkıda bulundu. Babasının ardından krallığın en büyük varisi olan abisi Arthur’un ölmesi üzerine hem ağabeyinin unvanı olan Galler Prensliğini hem de İspanyol dul eşi Aragonlu Catherine’i aldı ve böylece İngiltere’nin kralı oldu. Protestan Reformu sırasında sadık bir Katolik olan Henry’nin bir takım içsel tartışmalar nedeniyle papalıkla arası açıldı.

Henry, Kıta Avrupası’ndaki dini çatışmalardan ziyade donanmasını güçlendirmekle ilgilendi. Papa 3. Leo, İngiltere kralını imanın savunucusu unvanı ile ödüllendirdi. Henry bir dönem bu unvana sadık kalarak kiliseyi Martin Luther’in eleştirilerinden korudu. Ancak politik gelişmeler ve Catherine ile olan sorunlu evliliği onu kiliseyle yol ayrılığına itti. Altı çocuğundan biri olan 1. Mary’nin kadın olarak taht varisi olarak kalması Henry’de erkek çocuk yapma arzusu doğurdu ve bu nedenle Papa’dan evlilik akdini bozmasını istedi. Çünkü Anne Boleyn ile evlenmesinin ve çocuk yapmasının yolu buydu. Ancak Papa’nın bu talebi reddetmesi üzerine Henry Roma’ya başkaldırdı. Kendisini ulusun en büyük dini lideri ilan etti ve evlendi. Bu durum ülkede dini ve siyasi hayat üzerinde önemli etkiler oluşturdu. Bu durumdan doğan ortam Protestanlar ile Katolikler arasında güç mücadelesine dönüştü. İkinci evliliğinden de erkek çocuğu olmayan Henry’nin 3. Eşi Jane Seymour’dan bir erkek çocuğu oldu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun