Vercingetorix

  • Önem : Julius Sezar'a karşı Gaul topraklarını birleştirmek adına direnişe geçen komutan
  • Doğum : MÖ 82
  • Ölüm : MÖ 46

Üç parçaya ayrılmış Gaul’u birleştirme amacı güden ve dağınık bulunan kabileleri Romalılar’a karşı direnişe geçiren Vercingetorix, bu uğura hayatını adayan önemli bir lider ve komutandı. Vercingetorix, Arvernian Celtillus’un oğluydu. Babası ülkenin tamamını ele geçirmeye çalıştığı iddiası ile rakipleri tarafından öldürülmüştü. Vercingetorix tüm bu olanların ardından gerek bölünmüşlüğü ortadan kaldırmak amacıyla, Sezar’ın İtalya’nın uzak bir bölgesinde bulunduğunu fırsat bilerek harekete geçti ve bu girişimde başarı sağladı. Bunun üzerine Sezar kış olmasına rağmen Gaul’e geri dönmek zorunda kaldı ve ordularını Vercingetorix’in öncülüğündeki isyancıların üzerine yolladı.

Gallilerin Gegovia Savaşı’ndaki büyük zaferinin ardından Vercingetorix Alesia’da sıkıştırıldı. Burası Fransa’nın doğusundaki bir kaleydi. Sezar mancınık ve gizli tuzaklarla bölgeyi kuşattı. Bölgenin sakinlerinden binlercesi kuşatma sırasında açlıktan öldü. Vercingetorix vazgeçmek zorunda kaldı ve sonunda Sezar’a teslim oldu. Söylendiğine göre teatral bir hava için gururla Sezar’ın yanına yaklaşıp kalkanını ayakkabılarının dibine fırlatmıştı. Zincirlenmiş olarak Roma’ya götürülen Vercingetorix, idam edildi. Yüz binlerce Galli savaşçının dahil olduğu söylenen Vercingetorix’in asi ordusu, yabancı işgaline karşı kahramanca direnişin parlak bir örneği olarak Fransa folk kültürünün bir parçası oldu. 19. ve 20. yüzyılın başlarında Fransız milliyetçileri antik savaşçıyı Gallik ruhunun kurucuları saymışlardır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun