Vaclav Havel

Vaclav Havel
  • Meslek : Komünizm sonrası Çekoslovakya'nın ilk başkanı
  • Doğum : 1936
  • Ölüm : -

Komünizm sonrası Çekoslovakya’nın ilk başkanı Vadlic Havel bir oyun yazarı ve muhalifti. 1989 yılında eski rejimi yıkan sessiz devrimin ardından ülkeyi yönetmek için çoğunluğun desteğini kazandı. Komünizme karşı tutumuyla tanınan Havel, Praglı zengin bir ailenin çocuğuydu. 1948 yılında komünistler iktidara gelince ailesinin servetine el koydular. Aile resmen burjuva olarak sınıflandırıldı ve bu durum Havel’in eğitimini tamamlamasına engel oldu. Bunun üzerine tiyatro ile ilgilendi, Prag’ın bohem entelektüel yaşamına ev sahipliği yapan dumanaltı kafelerin ve yeraltı tiyatroların çekimine kapıldı. Karşı devrimin gelişim sürecinde belirli sürelerde cezaevinde yattı. Barışçıl protestolar Çekoslovakya’da kansız bir isyana dönüştü. Bu isyana “Kadife Devrim” adı verildi. Havel resmen Aralık 1989 tarihinde iktidara geçti.

Sonraki üç yol boyunca dünyanın en sıradışı ve en saygın liderlerinden biri oldu. Bir sigara tiryakisiydi. Aynı zamanda bir rock müzik tutkunu olan Havel, çalışırken kot pantolon giyerdi. Dünyaca ünlğ rock grubu Rollin Stones’u sarayına davet etti. Diğer maceralarının yanı sıra Kremlin’i telefonla işletmesiyle de özgünlüğünü ortaya koydu. Ancak tüm bu renkli kişiliği ve siyasi hakimiyetine rağmen Çekoslovakya’nın 1993 yılında Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olarak bölünmesini engelleyemedi. Çeklerin NATO’ya kabulü konusundaki politikalarında ise daha başarılıydı. Aynı şekilde ülkesini AB üyesi yapması da onun gurur haznesine yazıldı. Havel 2003 yılında başkanlıktan çekildi. Oyunlar ve makaleler yazmaya devam etti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun