Uşak Arkeoloji Müzesi

Uşak Arkeoloji Müzesi
  • Açılış tarihi : 1968/Uşak
  • Tür : Arkeoloji

1970 yılına kadar Uşak’ta müze bulunmamaktaydı. Arkeoloji alanında sunulan hizmetler halk eğitim binasında sürdürülmekte ve toplanan eserler burada muhafa edilmekteydi. Tarihi eserlerin gittikçe çoğalması ve gelişen şehre uygun bir müze binasının yapılmasına karar verildi ve böylece müze binası 1969 yılında tamamlanarak 1970 yılında halka açıldı.

Müzenin Koleksiyonu

Günümüzden yaklaşık olarak 5000 yıl öncesinden başlayarak toplanmış çok sayıdaki tarihi eseri bünyesinde barındırmaktadır. Teşhir salonunda Eski Tunç çağından kalma idoller, gaga ağızlı testiler, taş baltalar yerleştirilmiştir. Eserler vitrinler aracılığıyla sergilenmektedir. Diğer vitrinde Hellenistik ve Roma dönemine ait seramik kaplar ve cam eserler bulunmaktadır.Açık alanlardaki eserler genellikle büyük boyutlu olan parçalardır. Bunlar içinde Roma döneminden kalma lahit stelleri, adak stelleri ve kefaret yazıtları bulunmaktadır. Ayrıca Blaundus ören yerinden elde edilmiş olan heykeller ise dikkat çekici eserlerdendir.Uşak Müzesi tarafından gerçekleştirilmiş olan kurtarma kazılarından elde edilen altın takılar, diademler, cam kaplar ile sikkeler ayrı bir vitrinde sergilenmektedir.Müzenin en önemli parçalarını Karun Hazineleri olarak adlandırılan Lidya hazineleri oluşturmaktadır. Bu hazineler Amerika’ya kaçırılmış lakin Kültür Bakanlığı’nın açtığı dava sonucu 1933 yılında ülkemize geri getirilmiştir. Bu hazine müzenin teşhir salonundan geriye kalan büyük kısmında sergilenmektedir. Hazinenin en kıymetli parçası kanatlı denizatı broşu olduğu bilinmektedir.Müzede toplam 19.086 adet arkeolojik eser bulunmaktadır. 13.043 adet sikke, 58 adet mühür ve mühür baskısı 1 adet tablet olmak üzere çok sayıda buluntuyu koleksiyonuna dahil etmiştir. Türkiye’nin önemli müzelerinden olan Uşak Arkeoloji Müzesi, yılda 15.000 kişiyi ağırlamaktadır.

 
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar
Çakmaklı, Ö.Dünya, Uşak Arkeoloji Müzesinde Korunan Roma Dönemine Ait Cam Eserler, Ankara
 
Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Yüksek Lisans Tezi, 2007
 
Uşak İli Resmi Tanıtım Sitesi
 
DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun