Ümit Yaşar Oğuzcan

Ümit Yaşar Oğuzcan
  • Doğum : 22 Ağustos 1926/Tarsus
  • Ölümü : 4 Kasım 1984/İstanbul
  • Meslek : Şair, bankacı

22 Ağustos 1926 tarihinde Tarsus’ta doğdu. Babasının adı Lütfi, annesinin adı Güzide’dir. Ümit Yaşar Oğuzcan’ın babası Lütfi Oğuzcan da şairdi. Üç kez intiharı denedi, başaramadı. 1948’de ilk eşi Özhan`la evlendi. 1949’de İlk oğlu Vedat dünyaya geldi. 1952’de İkinci oğlu Lütfi dünyaya geldi. 1967’de 25. Sanat yılı jübilesi İstanbul`da yapıldı. 1978’de İkinci eşi Ulufer ile evlendi.

EĞİTİM HAYATI

1939 yılında Eskişehir İnkilap İlkokulunu, 1942 yılında ise Konya Askeri Ortaokulunu bitirdikten sonra 1946’da Eskişehir Ticaret Lisesi’ni bitirdi.

MESLEK HAYATI

 Liseyi bitirmesinin ardından Türkiye İş Bankası’na girerek Adana, Ankara ve İstanbul’da çalıştı. 1977 yılının Haziran ayında İş Bankası’nda Halkla İlişkiler Müdür Yardımcısı görevinde iken, hizmette otuz yılını doldu

EDEBİ HAYATI

Şiir yazmaya daha lise yıllarında iken başladı. İlk şiiri 1942’de Eskişehir’de yayınlanan “Kocatepe” gazetesinde çıktı. Daha sonra Yedigün, Varlık ve Büyük Doğu gibi dergilerde yayımlanan şiirleriyle ün kazandı. Şiire 1940’da Yedigün şairleri arasında başlayan; 1975’te 33 şiir, 4 düzyazı kitabı, 13 antoloji ve biyografik eser, toplam 50 kitap çıkarmış bulunan; şiir plakları, şarkı sözleri ve yergileriyle tanınan Oğuzcan, günümüzün en popüler şairlerinden biridir. 1947 yılında ilk kitabı “İnsanoğlu”nu basan Ümit Yaşar Oğuzcan, 1948 yılında “Deniz Musikisini” çıkartmıştır. 1954’te üçüncü kitabı “Dillere Destan” çıktı. 1955’ten sonra rubai, taşlama ve dörtlük türünde eserler vermeye başladı. 1967 ve 1969 yılında yurt dışı gezi yapan Ümit Yaşar, ilk Avrupa gezisine çıkarak anılarını “Avrupa Görmüş Adam” adı altında Cumhuriyet’te yayınlamıştır.Yaşamının son döneminde mizah dergisi “Çarşaf”ta mizah şiirleri yazdı.İlk şiirlerinde, Yahya Kemal, Faruk Nafiz, sonrakilerde Orhan Veli etkisi görülür. Aşklar, ayrılıklar, özlemler, hatıralar ve ölüm;  şiirlerinin başlıca konularıdır. Başarılı mısraların yanı sıra, çok yazması yüzünden, zaman zaman tekrara düşmüş, yüzeyde kalan şeyler söylemiştir.Şiirlerinde Faruk Nafiz Çamlıbel, Yahya Kemal ve Orhan veli etkisi görülse de hiçbir edebi akıma bağlanmamıştır.Genellikle Faruk Nafiz Çamlıbel duyarlılığında ve aşk, ayrılık, özlem temaları ekseninde çoğalttığı şiirini, 1973’te büyük oğlu Vedat’ın ölmesi üzerine, hayatın boşluğu, ölüm ve acı gibi derinliklere, öz ve biçim yoğunlaştırmalarına yöneltti. Şairlik başarısını, daha çok, aruzla yazdığı rubailerinde gösterdi.Ümit Yaşar; şiiri hiçbir zaman gelip geçici bir uğraş, bir heves olarak düşünmemiştir.Ümit Yaşar’a göre şairlik doğuştan gelen, Tanrı vergisi bir yetenek işidir. Bu yeteneği geliştirmek için büyük bir çaba gereklidir. Şiir ilham işidir. Zorlamayla şiir yazılmaz. Şair, bütün yaşamı boyunca gördüğü, işittiği, okuduğu, duyduğu her şeyin etkisi altındadır.Ümit Yaşar’ın bazı şiirleri de İngilizce, Fransızca, Rusça, Yunanca, Almanca, Bulgarca, İtalyanca, Yugoslavca, Lehçe ve Arapça’ya çevrilmiş, çeşitli antolojilerde yayınlanmıştır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Ömer Özcan, Mahir Ünlü, 20. Yüzyıl Türk Edebiyatı, Cumhuriyet Yeniler Dönemi 1940- 1969 II, İnkılap Kitabevi, İstanbul s.553-561.

Ahmet Kabaklı, Türk Edebiyatı 3 Cilt, s. 612-613.

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, Anadolu Yayıncılık, s.4276-4277.

Ümit Yaşar Oğuzcan Bir Gün Anlarsın II. Baskı, 25. Yıl Dizisi 6, Ekin Basımevi, İstanbul 1965.

İhsan Işık, Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi, Elvan Yayınları, 2002, s.710.

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun