Ümit Kaftancıoğlu

Ümit Kaftancıoğlu
  • Meslek : Yazar, radyo programcısı
  • Doğum : 1934 – Kars
  • Ölüm : 11 Nisan 1980 – İstanbul
  • Başlıca Eserleri : Öykü: Dönemeç, Çarpana Roman: Yelatan, Tüfekliler Destan-Masal: Tek Atlı Tekin Olmaz, Köroğlu Kol Destanları

Gerçekçi anlatımı, yalın ve akıcı üslubuyla köy yaşamını ve köy sorunlarını yazar Ümit Kaftancıoğlu, Kars’ın Hanak ilçesine bağlı Saskara köyünde dünyaya geldi. Asıl adı Garip Tatar olan yazar, ilköğrenimini köyünde tamamlamasının ardından birkaç yıl okuma eğitimine devam etme imkanı bulamadı. Daha sonra girdiği Cılavuz Köy Enstitüsü’nü 1957 yılında bitirdi ve üç yıl boyunca Mardin’in Derik ilçesinde ilkokul öğretmenliği yaptı. Takvimler 1964 yılını gösterdiği sıralar şimdiki adıyla Gazi Üniversitesi Edebiyat Bölümü’nü bitiren Kaftancıoğlu bir süre ortaokul öğretmenliği yaptıktan sonra TRT’ye girdi ve program yapıcısı oldu. İstanbul Radyosu’nda Köy Yayınları’nda çalıştı. “Dönemeç” adlı öyküsüyle 1970 TRT Büyük Ödülü’nü, “Hakkullah” adlı röportajıyla da 1972 Ali Naci Karacan Armağanı’nı kazandı. 1980 yılında çocuk öykülerinden oluşan “Çocuk ve Kent” adlı yapıtıyla Başken Yarışması’nda üçüncülüğü elde etti.

Kaftancıoğlu köy enstitülerinde yetişen öbür yazarlar gibi köy yaşamını, köy sorunlarını, insanın doğayla mücadelesini konu edindi, kendi yaşamından kaynaklanan olayları, gerçekçi anlatımıyla dile getirdi. Oldukça küçük yaşta okuma ve yazma öğrenen, köydeki büyüklerine kitap okuyarak yetişen Kaftancıoğlu, enstitü yıllarında edebiyat ile ilgilendi. Çeşitli gazete ve dergilerde çıkan öykü, röportaj ve incelemelerinden sonra 1972’de ilk öykü kitabı Dönemeç ve ilk romanı Yelatan’ın yayımlanmasıyla ün kazandı. Art arda yayımlanan yapıtları arasında halk masallarından, destanlardan derlemeler ve çocuk kitapları da yer aldı. 11 Nisan 1980 tarihinde sabah işe gitmek için evden çıktığında silahlı saldırıya uğradı. Olayın ardından tutuklanan Ahmet Mustafa Kıvılcım, polise verdiği ifadede Kaftancıoğlu’nu solcu olduğu için öldürdüğünü ifade etti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Cumhuriyet Gazetesi arşivi, 12 Nisan 1980, Erişim Tarihi: 16.01.2019

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun