Uluğ Bahardır Alkım

Uluğ Bahardır Alkım
  • Meslek : Arkeolog
  • Doğum : 1915 – İzmir
  • Ölüm : 1981 – İstanbul
  • Başlıca Eserleri : İslahiye Bölgesinde Türk Tarih Kurumu Adına1952-1962 Yılları Arasında Yapılan Arkeolojik Araştırmalar, TTK Atatürk Konferansları, Gedikli(Karahöyük Kazısı) Birinci Ön Rapor

Anadolu arkeolojisine ve Hitit filolojisine önemli katkılarda bulunan kazıları yöneten Türk arkeolog Uluğ Bahardır Alkım İzmir’de dünyaya geldi. Doktor olan babasının sık sık şehir değiştirmesi üzerine ilk ve ortaöğrenimini farklı şehirlerde tamamladı. Üniversite eğitimi için İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eti Sümer Filolojisi, Arkeoloji ve Eski Çağ Tarihi Bölümü’ne girdi; Eski Önasya dilleri, arkeoloji ve felsefe tarihi okudu. Mezuniyetinden bir süre sonra aynı üniversitede Hititoloji asistanı olarak çalışmaya başladı. 1944’te doktor, 1945’te, 1960’ta profesör oldu. 1960 yılında Eski Önasya Dilleri ve Kültürleri Bölümü’ne başkan olan Alkım, ömrünün sonuna kadar bu görevi sürdürdü.

Türk Tarih Kurumu üyeliğine seçilen Alkım, bundan sonra yaptığı arkeolojik araştırma ve kazılarını bu kurum adına sürdürdü. İlk deneyimlerini 1939’da Vize, 1942’de Alacahöyük ve 1947’de Tel Açana kazılarında gerçekleştiren Alkım, yine 1947 yılında Adana yakınlarındaki Kartepe-Aslantaş yöresinde gerçekleştirdiği çalışmada bölge adına oldukça önemli ve aydınlatıcı eserlere ulaştı. 1958 yılında İslahiye Bölgesi Kazı ve Araştırma Kurulu başkanlığına getirilen Alkan, Orta Amanos Dağları’nda tarihi coğrafya araştırmaları sürdürdü. Alkım, Tilmen höyük tepesinin en üstünde mimari kalıntı vermeyen, anca küçük buluntularla İslami çağların, Bizans, Roma, Helenistik dönemlerin ve Demir Çağı’nın varlığını gösteren bir kat saptamış ve bunu Kat I olarak adlandırmıştır. Kat II’de ise İÖ 18. Yüzyıla tarihlenen saray avlusunda açılan sondaj çukurunda III. Katın evreleri belirlenmiştir. Alkım tarafından kazılan bir diğer höyük de Gedikli’dir. 1964-1967 arasında kazanılan bu höyükte Tilmen höyük tepesinde rastlanan bütün devirler bulunmuştur. Güney Anadolu’da araştırmalarını tamamlayan Alkım, bundan sonra yeterince araştırılmayan Kuzey Anadolu Bölgesi’ni özellikle de Samsun çevresini çalışma alanı olarak seçmiştir. Burada Hitit öncesi ve sonrasına tarihlendirilen elliden fazla yerleşim yeri saptadı. Latince, Eski Yunanca, Hititçe, Lidce, Akadca, Mısır Hiyeroglif dillerinin yanı sıra İngilizce, Almanca, Fransızca ve İtalyanca da bilen Alkın’ın çok sayıda makalesi ve yazıları bulunmaktadır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Handan Alkım, Prof. Dr. U. Bahadır Alkım Eserleri Listesi, Anadolu Araştırmaları Dergisi, sayı.10, 2012

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun