Tycho Brahe

Tycho Brahe
  • Önem : Modern astronominin kurucularından biri
  • Doğum : 1546
  • Ölüm : 1601

Yaşadığı dönemde Danimarka’nın en zengin adamlarından biri olan Tycho Brahe, batıl inanç sahibi, fevri birisi olarak alışılmış bilim adamı tiplemesinden uzak bir karakter olarak görünse de gözlemevinde onlarca yıl boyunca yaptığı çalışmalar sayesinde, yıldız ve gezegenlerin hareketleri ile ilgili dönemin en kesin ölçümlerini ortaya koydu. Bu yönüyle modern astronominin kurucularından biri olarak kabul edilir. Günümüzde İsveç sınırları içerisinde kalan Scania’da dünyaya geldi. Hem annesi hem de babası varlıklı İskandinav ailelerindendi. Brahe Danimarka kraliyet ailesinin hizmetkârı olan amcası tarafından yetiştirildi. Yirmi yaşında Kopenhag Üniversitesi’ne yazıldı. Burada hukuk ve astronomi dersleri gördü. Mezun olduğu okulda astronomi dersleri verdi. Ven Adası’nda Avrupa’nın ilk astronomi gözlemevini kurdu.

Brahe’nin astronomiye en önemli katkısı on yıllarca süren çalışmalarının sonucnda ortaya koyduğu gezegen ve yıldızlara ait ölçümlerdi. Bunların eksiksizliği ve kesinliği dikkate değerdi. Aynı zamanda patlayan bir yıldızı ilk gözlemleyen kişi oldu. Bu olayı adlandırmak için “nova” terimini ortaya attı. Gözlemlerine dayanarak gezegenlerin Güneş’in etrafında dairesel değil eliptik yörüngelerde döndüklerini ortaya koydu. 2. Frederick’in ölümünün ardından yeni kral 4. Christian ile sorunlar yaşamaya başladı. Kral onu annesi ile ilişki yaşamakla suçladı. Brahe’i Danimarka’yı terk etmeye zorladı. Bunun üzerine kendisiyle birlikte pek çok yardımcısını Prag’a götürdü. Prag’ta yeni bir gözlemevi kurmayı planlayan Brahe bu arzusunu gerçekleştiremeden öldü. Ancak kısa bir süre sonra asistanlarından Johannes Kepler Brahe’nin verilerini kullanarak gezegenlerin hareketleri ile ilgili yasalar geliştirdi.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun