Türk Kızılayı

Türk Kızılayı
  • Kuruluş : 1868 - Osmanlı Yaralı ve Hasta Askerlere Yardım Cemiyeti
  • . : 1877 - Osmanlı Hilali Ahmer Cemiyeti
  • . : 1923 - Türkiye Hilali Ahmer Cemiyeti
  • . : 1935 - Türkiye Kızılay Cemiyeti
  • . : 1947 - Türkiye Kızılay Derneği
  • Genel Merkez : Ankara

Kızılay, Türk yardım kuruluşu.Uluslararası Kızılay-Kızılhaç topluluğunun temel ilkeleri olan ''insanlık, ayrım gözetmemek, tarafsızlık, bağımsızlık, hayır kurumu niteliği, birlik ve evrensellik'' rotasında ilerleyen bir yardım kuruluşudur.Tarihsel süreçte birçok isim değişikliğine uğramıştır.Eski adı Hilal-i Ahmer Cemiyeti'dir.Günümüzde de Türk Kızılay Derneği ve Türk Kızılayı isimleriyle bilinir.İdari yapı olarak tüzel kişiliğe sahip ve özel hukuk normlarına bağlı bir kuruluştur. Kar amacı vasfını taşımayan Kızılay'ın yardımları ve hizmetleri karşılıksızdır ve bunlar kamu yararına yapılan gönüllü çalışmalardır.Teşkilat olarak genel merkez ve şubelerden oluşur.Genel Müdürlük Teşkilatı dışındaki bütün görevler gönüllülük esasına dayanır.

Simgesi

Beyaz zemin üzerinde karşıdan bakıldığında sola doğru açık kırmızı "ay"dır.Sadece Kızılay bayrağında "ay"ın açık yüzü bayrak direğinin tersine doğrudur.Devletler Hukuku'nun ilgili maddeleri gereği, savaş zamanında silahlı güçlerin sağlık servisleri ile o maddelerin çerçevesince belirlenen  kişi ve kuruluşlar için "koruyucu ve belirtici işaret" olarak kabul edilmiştir. Bunlar dışında kalan hiçbir kişi, kurul ve kurum, savaşta tarafsızlık ve dokunulmazlığı temsil eden bu işareti kullanamaz.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

http://www.kizilay.org.tr/kurumsal/tarihcemiz

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun