Turgut Özal

Turgut Özal
  • Doğum : 13 Ekim 1927-Malatya
  • Ölüm : 17 Nisan 1993-Ankara
  • Meslek : Bürokrat, siyasetçi
  • Görevi : 8. Cumhurbaşkanı
  • Önce gelen : Kenan Evren
  • Sonra gelen : Süleyman Demirel

Turgut Özal, Türk siyasetçi. Türkiye Cumhuriyeti’nin sekizinci cumhurbaşkanıdır. Cumhurbaşkanlığı görevi sürerken vefat eden Mustafa Kemal Atatürk'ün ardından, görevi başında vefat eden ikinci cumhurbaşkanıdır.

Hayatı 

1927 yılında Malatya’da doğan Özal, babasının memuriyeti gereği Anadolu’nun farklı okullarında okudu. Bilecik’te başladığı ilk okulunu Silifke’de bitirip ortaokula da burada devam etti ancak ortaokulunu Mardin’de tamamladı. Lise’yi ise Konya ve Kayseri’de okudu, 1945 yılında ise İstanbul Teknik Üniversitesi’nden yüksek mühendis olarak mezun oldu. Üniversite de Necmettin Erbakan ile tanıştı.

1950 yılında ilk görevine başladığı Elektirk İşleri Etüt İdaresi o zamanların en iyi kurumlarından biri idi ve Süleyman Demirel’de burada çalışıyordu. Demirel baraj projelerini çiziyor Özal ise elektrikle ilgili hesaplamaları yapıyordu. 1951 yılında Amerika’ya gitti ve burada eğitim gördü. 1953 yılında yurda dönünce aynı işine devam etti ve genel müdür oldu. 1958/59 yıllarında bir yandan da Süleyman Demirel’in danışmanlığını yapan Özal, 1965 yılına kadar Elektirk İşleri Etüt İdaresi’ndeki görevini sürdürdü.

Siyasete giriş 

1965 yılında Demirel hükümeti kurulunca başbakanlık müşavirliğine tayin edildi ve 1967 yılında Devlet Planlama Teşkilatı’nın başına geçti. 1975 yılında Sabancı Holding’de genel koordinatör olarak çalışan Özal, bu dönemde çeşitli firmalarda çeşitli görevleri de üstlendi. 1979 yılında Demirel bir azınlık hükümeti kurunca Turgut Özal hükümetin planlama ve başbakanlık müsteşarlığına getirildi.

1980 yılındaki darbede Kenan Evren tarafından çağrılan Özal’a iş teklifinde bulunuldu ve ekonomiden sorumlu başbakan yardımcısı oldu. Ancak 1982 yılında istifa etti.

Anavatan Partisi Dönemi

1982 yılında parti kurma çalışmalarını başlattı ve 1983 yılında Anavatan Partisi’ni kurdu. Yine aynı yıl yapılan genel seçimlerde tek başına iktidar oldu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden de güven oyu aldı. Başbakan olarak 1980’li yıllara böylece damgasını vuracağı dönem başladı.

1989 yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Kenan Evren’in yerine cumhurbaşkanı seçildi.

1993 yılında kalp krizinden hayatını kaybetti.

Devlet Adamı Kimliği

Kafasına koyduğu işi başaran Özal, yenilikçi, liberal düşünce tarzını besimseyen, aynı zamanda Türkiye’yi çağdaş dünyanın gerçekleri ile buluşturup diğer taraftan yerel değerleri önemseyen bir yapısı vardı. Öyle ki Osmanlı Devlet geleneğini modern Türkiye politikasına güncelleştirmek düşüncesine sahipti. O zamanlar Türkiye’de farklı bir siyasetçi profili çizmiş, halk ile kaynaşmış ve herkes tarafından çok sevilmişti.

Onun döneminde belli bir istikrarın olduğunu söylemek mümkündür. Dış ilişkilerde ticari ve ekonomik çıkarların daha fazla vurgulandığı bir politika izlerken, 1987 yılında Avrupa Ekonomik Topluluğu’na tam üyelik için başvuruda bulundu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Uluç, A.Vahap, Liberal- Muhafazakar Siyaset ve Turgut Özal’ın Siyasi Düşüncesi, Yönetim Bilimleri Dergisi, cilt 12, sayı 23

Demiray, Muhittin, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, cilt 34, 2007

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun