Turgut Özakman

Turgut Özakman
  • Doğum : 1 Eylül 1930 - Ankara
  • Ölüm : 28 Eylül 2013 - Ankara
  • Meslek : Yazar, senarist, avukat

Turgut Özakman, Türk senarist, dramaturg ve yazar. Devlet Tiyatroları Eski Genel Müdürü. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nde kadrolu öğretim görevlisi olarak çalıştı. Uzun süre devletin çeşitli kademelerinde memurluk görevlerinde bulundu. Yaşamında birçok ödüle layık görüldü. 2005 yılında yazmış olduğu ‘’Şu Çılgın Türkler’’ adlı belgesel-romanı en çok satanlar listesine eklendi ve Turgut Özakman’ın daha çok tanınmasına vesile oldu.

Yaşamı

1930 yılında Ankara’da doğan Turgut Özakman, öğrenim hayatını da burada tamamladı. Ankara Lisesi’nden sonra Ankara Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi’nde öğrenim gördü ve 1951 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra kısa bir süre avukatlık yaptı yalnız içindeki sanat sevgisi sonucu Almanya’ya giderek Tiyatro alanında eğitim aldı. Köln Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü’nde aldığı eğitim sonucunda Devlet Tiyatrosuna dramaturg olarak girdi ve çalıştı.

Bunun dışında pek çok alanda çalışan Özakman, TRT’de Merkez Program Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı, Devlet Tiyatrolarında Genel Müdür Başyardımcılığı ve Genel Müdürlük yaptı. 1988/1994 yılları arasında Radyo-Televizyon Yüksek Kurulu’nda üyelik yapan Özakman, Başkan yardımcılığı görevinde de bulundu. 2002 yılında Eskişehir Belediye Başkanlığı tarafından açılan tiyatroya ‘’Turgut Özakman Sahnesi’’ adı verildi. Sanat hayatı boyunca ödüllere layık bulunan Özakman, ODTÜ tarafından Üstün Hizmet Ödüllü de aldı.

2005 yılında yazmış olduğu ‘’Şu Çılgın Türkler’’ adlı belgesel-romanı en çok satanlar listesine eklendi ve Turgut Özakman’ın daha çok tanınmasına neden oldu. 2013 yılında hayatını kaybetti.

Başlıca eserler
 
Şu Çılgın Türkler 

Korkma İnsancık Korkma

Romantika

Diriliş-Çanakkale

Duvarların Ötesinde

Bulvar

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Göktaş, Erbil, Türkiye’de Tiyatro Eğitimi

Tanzimat'tan Bugüne Edebiyatçılar Ansiklopedisi 2. Cilt, 3. Baskı 2010, Yapı Kredi Yayınları

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun