Turgut Akpınar

Turgut Akpınar
  • Meslek : Araştırmacı, Yazar
  • Doğum : 14 Ocak 1928 - Samsun
  • Ölüm : 7 Aralık 2011
  • Ebeveynler : İdris Naci Bey, Naciye Hanım
  • Başlıca Eserleri : Türk Tarihinde İslamiyet, Türkler’in Din ve Hukuk Tarihi, Türk Kültür Tarihinden Esintiler, Bankalar ve Devlet: Bankalar Kanunu Üzerine Sistematik ve Karşılaştırmalı Açıklamalar

İlk ve orta öğrenimini Samsun’da gördükten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuyan Turgut Akpınar, hakimlik stajını İstanbul’da tamamladıktan sonra Beytüşşebap’a tayin edildiyse de istifa ederek gitmedi. Müfettişlik sınavını kazanıp Türkiye İş Bankası’na geçti. 1958’de banka tarafından doktora yapmak üzere Almanya’ya gönderildi ve Münih Üniversitesi’nde Die Bankenaufsicht in der Bundesrepublik Deutschland und in der Türkei adlı teziyle doktor unvanı aldı. Yurda dönüşünde Türkiye İş Bankası Genel Müdürlüğü’nde çeşitli görevlerde bulundu. Kendi isteğiyle emekliye ayrıldıktan sonra özellikle genel ve Türk kültür tarihiyle ilgili araştırmalara daha çok vakit ayırma imkanı buldu. Sağlığında Türkiye Diyanet Vakfı İslam Araştırmaları Merkezi Kütüphanesi’ne 300 civarında kitap bağışlayan Akpınar’ın zengin kütüphanesi İSAM (3500 kitap) ve 29 Mayıs Üniversitesi (4800 kitap) tarafından satın alınmıştır.

Turgut Akpınar yazı hayatına, Cumhuriyet gazetesinin açtığı yarışmada “Yeşil Amasya’nın Kara Kaderi” isimli yazısıyla ödül kazanarak girdi. Ardından Milliyet gazetesinin açtığı “Dinin Türk Tarihindeki Etkileri” adlı yarışmada Dr. Tuğrul Pınar takma adıyla yazdığı makaleyle ikincilik ödülü kazandı. Banka hukuku üzerine yayımladığı üç kitap dışında Akpınar’ın, İstanbul Üniversitesi tarafından 1981-1988 yıllarında düzenlenen Türkoloji kongrelerine aralarında “Eski Türkler’in Dini: Tek Tanrı İnancı mıydı?”, “Türkler ve Domuz: Türkler’in İslamiyeti Kabullerinden Önce de Domuz Beslemedikleri ve Yemedikleri Hakkında Araştırma”, “Fatih’in Kanunnamelerinin Mevsukiyetinden Şüpheler ve Bunlar Üzerinde Düşünceler” gibi başlıklarda sunulan sekiz tebliği, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi’nde on dokuz maddesi, çeşitli gazete ve dergilerde yayımlanmış araştırma yazıları bulunmaktadır.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Yüksel, Ayhan, Turgut Akpınar Diyanet İslam Ansiklopedisi, 2016, C.Ek-1, sf. 64

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun