Tuna Kiremitçi

Tuna Kiremitçi
  • Doğum : 24 Şubat 1973-Eskişehir
  • Meslek : Şair, yazar

Tuna Kiremitçi, Türk şair ve yazar. Gençliğinde bir süre Kumdan Kaleler grubuyla birlikte yarı profesyonel olarak rock müziği yaptı. Reji asistanlığı ve metin yazarlığı da yapan şair, kısa filmler de çekti. İlk şiiri 1991 yılında Varlık dergisinde çıktı. Vatan ve Cumhuriyet gazetelerinde köşe yazarlığı da yapan Tuna Kiremitçi, romanlarıyla kitap satış listelerinin üst sıralarında yer aldı. Romanları birçok yabancı dile çevrildi.

Hayatı

1973 yılında Eskişehir’de doğan Tuna Kiremitçi, ilköğrenimini Yunus Emre ve Dumlupınar okullarında tamamladı. Ailesi ile birlikte küçük yaşta Ankara’ya taşındı ve eğitim hayatına burada devam etti. Galatasaray Lisesi’nde okurken edebi hayatına başlayan Kiremitçi, Varlık Dergi’sinde şiirlerinin yayımlanması ile tanınmaya başladı. Üniversite’yi ise Mimar Sinan Üniversitesi’nde Sinema Bölümü üzerine lisans aldı.

1994 yılında ilk şiir kitabını yayımlayan yazar, bu kitabı ile ödül kazandı ve 1998 yılında ikinci kitabını çıkardı. Tuna Kiremitçi asıl olarak tanınmasını sağlayan eserini 2002 yılında yazdı ve bu ‘’Git Kendini Çok Sevdirmeden’’ adlı kitabı büyük satış başarısı kazandı. Bu tarihten sonra 2003 yılında ‘’Bu İşte Bir Yalnızlık Var’’ , 2005 yılında ‘’Yolda Üç Kişi’’ gibi eserleri ile yazı hayatına devam etti.

Gazetede köşe yazarlığı da yapan Kiremitçi, kitap çıkarmaktan hayatının hiçbir döneminde geri durmadı. ‘’Bazı Şiirler Bazı Şarkılar’’, ‘’Dualar Kalıcıdır’’, ‘’Küçüğe Bir  Dondurma’’ adlı eserlerini 2003, 2007 ve 2009 yıllarında yayımladı. Ünü ülke içinde sınırlı kalmayarak kitapları 5 farklı dile çevrilerek dünya çapına yayıldı.

Sinema eğitimi almış olan Kiremitçi kısa filmlerinin yanı sıra ‘’Adını Sen Koy’’ adlı uzun metraj bir film de yaptı. Yazarlık ve sinema’nın dışında müzik ile de uğraşan Kiremitçi, ‘’Kumdan Kaleler’’ adlı rock grubu ile 1995 yılında ‘’Denize Doğru’’ adlı bir albüm çıkardı ve bu albümde besteciliği ve vokalliği üstlendi.

Bir çok kez evlenen yazarın 1 tane de çocuğu vardır.

Başlıca Eserlerine; Hepimiz Birilerinin Eski Sevgilisiyiz, Güneş’i Kıskandıran Kız, Gönül Meselesi, A.Ş.K Neyin Kısaltması, Selanik’te Sonbahar  örnek verilebilir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Doğan, Abide ve Garan, Bahanur, Türk Edebiyatında Selanik’’ Bilkent Üniversitesi, 2012

http://www.tunakiremitci.com/

Tanzimat'tan Bugüne Edebiyatçılar Ansiklopedisi 2. Cilt, 3. Baskı 2010, Yapı Kredi Yayınları

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun