Troia Surları

Troia Surları
  • Yer : Çanakkale
  • Adının Geçtiği Eserler : İliada ve Odysseia
  • Keşfediliş Tarihi : 1870'li yıllar
  • Keşfeden : Heinrich Sclhiemann

Çanakkale’de bulunan ve taşıdığı tarihle bilinen Troia Kenti, gerek tarihi konu olduğu destanlarla dünya tarafından tanınan önemli bir tarihi alandır. İlios, İlion veya Türkçe Truva olarak anılan kent, en çok Homeros’un İliada ve Odysseia destanlarında, Troialılar’la Yunan Yarımadası’ndan gelen Akhalılar arasındaki savaşın öyküleriyle bilinmektedir. 1870’lerde Alman arkeolog Heinrich Sclhiemann’ın keşfettiği Troia’da yapılan kazılar, aynı yerde farklı dönemlerde yedi kent kurulduğunu ve toplam olarak farklı dönemlerden dokuz ana katmana ayrılan 33 katman bulunduğunu gösterdi. İliada’da adı geçen kent, yedinci katta yer almaktadır. 1996’da tarihi milli park ilan edilen ve 1998’de UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne dahil edilen Troia, Erken Tunç Çağı’nda Roma devrine dek çeşitli dönemleri yansıtan arkeolojik bulguları ve efsaneleriyle Türkiye için olduğu kadar dünya çapında da olağanüstü önem taşıyan benzersiz bir Anadolu kentidir.

Dünya sinemasına da konu olan Troia Kenti’nin sekiz yapı katından ve üç ana bölümden oluşan Troia VI’nın(MÖ 1800-1275) günümüzde ayakta olan sur duvarları, kentin en ilgi çekici yapılarındandır. Efsanevi savaşın öykülerinde adı sıklıkla geçen bu surlar taş bloklardan dörtgen şeklinde kesilen ve tırmanmayı güçleştirecek şekilde pürüzlü hale getirilen parçaların harç kullanmadan birleştirilmesiyle oluşmuştur. Keskin dönüşler halinde düzenlemesiyle savunmayı güçlendirdiği düşünülen bu yapılar, birbirine beş kapıyla bağlanan altı bölümden oluşmaktadır. En iyi korunmuş olan surlar, kuzeydoğudakilerdir. Bu birinci bölüm, anıtsal kulesiyle 18 metre uzunluğunda ve 8 metre genişliğindedir. Kulenin ortasında, kayaya oyulmuş 8 metre derinliğindeki bir kuyuyu kuşatan bir sarnıç bulunmaktadır. Güneyindeki 41.5 metre uzunluğunda, 4.5 metre kalınlığında ve 4 metre yükseklindeki ikinci kısım günümüze kadar gelebilmiştir. Güneye kadar uzanan yaklaşık 90 metre uzunluğundaki üçüncü bölüm ise güneyde Roma dönemi bouleterionu ve Schliamann’ın kazısıyla kısmen tahrip oldu ancak doğu bölümü oldukça iyi durumdadır. Güneyindeki dördüncü bölüm, 121 metrelik bir uzunluğa sahiptir. Özgün durumunu koruyan beşinci bölüm küçük taşlarla inşa edilmiş ve teknik özellikleri açısından farklılık göstermektedir. Yetkin işçilik ve ustalıklı bir plan sergileyen Troia Surları, bu efsanevi antik kenti simgeleyen yapılardan en önemlisidir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Meltem Cansever, Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Şaheser, NTV Yayınları, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun