Trablus Antlaşması

Trablus Antlaşması
  • Tarihi : 4 Kasım 1796
  • Yer : Trablus
  • Taraflar : ABD-Osmanlı İmparatorluğu
  • Dili : Osmanlı Türkçesi

Trablus Antlaşması veya ABD - Osmanlı Sözleşmesi, 4 Kasım 1796'da ABD ile Osmanlı İmparatorluğu arasında imzalanan antlaşmadır. Türkçe yazılan ve 22 maddeden oluşan antlaşmaya, Amerika Birleşik Devletleri adına Joseph Donaldson ve Osmanlı adına Cezayir Beylerbeyi Cezayirli Hasan Paşa, nam-ı diğer Hasan Dayı, imza attı.Bu belge, ABD'nin 2 asırlık geçmişinde, yabancı bir dille imzalanan tek antlaşma olduğu gibi yabancı bir devlete vergi ödenmesini kabul eden tek ABD belgesidir. ABD, 22 maddeden oluşan bu antlaşmaya 1818 yılına kadar bağlı kaldı.

Antlaşma Neden İmzalandı

1783 yılında ortaya çıkan ABD'nin; denizlerde hakimiyet kurma ve Akdeniz'de bayrak sallayarak dolaşma çabaları bölgeyi hareketlendirdi. Osmanlı Devleti de ABD‟yi o dönemde resmi olarak tanımıyordu. Akdeniz'de, Cezayirli gemicilerin izinsiz dolaşan iki Amerikan gemisine el koyması tansiyonu yükseltti. Günden güne el konan gemi sayıları artınca taraflar masaya oturmaya karar verdi.

Antlaşmanın Önemi

ABD, Cezayir'deki esirlerin iadesi ve gerek Atlas Okyanusu'nda, gerekse Akdeniz'de ABD sancağı taşıyan hiçbir gemiye dokunulmaması şartlarının kabul edilmesi durumunda tek sefer mahsus 642.000 altın ve yılda 12.000 Osmanlı altını (21.600 dolar) ödemeyi kabul etti.  Türkçe yazılan ve 22 maddeden oluşan antlaşmaya, Amerika Birleşik Devletleri adına Joseph Donaldson ve Osmanlı adına Cezayir Beylerbeyi Cezayirli Hasan Paşa, nam-ı diğer Hasan Dayı, imza attı.Bu belge, ABD'nin 2 asırlık geçmişinde, yabancı bir dille imzalanan tek antlaşma olduğu gibi yabancı bir devlete vergi ödenmesini kabul eden tek ABD belgesidir. ABD, 22 maddeden oluşan bu antlaşmaya 1818 yılına kadar bağlı kaldı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

http://www.tasam.org/Files/Icerik/File/gecmisten_gunumuze_turk_-_amerikan_iliskileri__cff226c0-9cc8-4b1b-95a1-a352e377de84.pdf

http://dergiler.ankara.edu.tr/dergiler/26/1049/12659.pdf

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun