Toussaint L’Ouverture

Toussaint L’Ouverture
  • Önem : Haiti Devriminde yer alan Haitili devrimci önder
  • Doğum : 1743
  • Ölüm : 1803

Modern zamanların ilk köle isyanını organize eden ve bir Haitili köle olarak başlattığı isyanla Fransızların Karayip Adaları’ndan atılmasını sağlayan Toussaint L’Ouverture, özgür ve siyahi bir cumhuriyet olarak bağımsızlık kazanmasının ardından Kuzey ve Güney Amerika’daki siyahi köleler için bir umut kaynağı oldu. Toussaint hayatının ilk yıllarında bir plantasyonda at yetiştiricisi olarak çalıştı. O zamanlar adı Saint-Dominque olan Haiti, büyük bir şeker kamışı üreticisiydi. Bu durum Fransa’da önemli bir zenginlik kaynağıydı. Tüm bunların temelinde zorlu tropik iklimde çalışan kölelerin emeği vardı.

L’Ouverture’ün amacı köleliği kaldırmaktı. Bunun ötesinde bağımsızlığı planlama gibi bir durum söz konusu değildi. Ancak 1801 yılında kendisine ömür boyu vali rolü tanıyan anayasanın ilanıyla birlikte ülke açıkça bağımsızlık yoluna girdi. İsyana giden süreç öncesinde gerçekleşen ve özgürlük, eşitlik ve kardeşlik gibi anlamlar içeren Fransız Devrimi gerçekleştiğinde siyahiler köleliğin kaldıracağına dair umut beslediler. Ancak köle sahiplerinin buna yanaşamaması isyanın zeminini hazırladı ve çıkan isyan başarı kazandı. Her ne kadar kazanım elde edilmiş olsa da L’Ouverture Fransız kuvvetleri tarafından yakalandı ve Fransa’da hapsedildi. Alpler’deki soğuk bir hapishanede aylarca süren zorlu sorgunun ardından öldü. Ertesi yıl Saint-Dominque’de son Fransız askerlerinin çekilmesiyle Haiti bağımsızlık kazandı. L’Ouverture bir Fransız hapishanesindeki ölümünün üzerinden 200 yıldan fazla zaman geçmiş olsa da siyahi özgürlük hareketleri ve antiemperyalist direnişçiler tarafından bir kahraman olarak görülmektedir.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun