Tiberius Gracchus

  • Önem : Roma İmparatorluğu'nda eşitlkçi reformlar yapan politikacı ve asker
  • Doğum : MÖ 168
  • Ölüm : MÖ 133

Romalı komutan ve politikacı Tiberius Gracchus, Tiberius kardeşlerin büyük olanıdır. Roma İmparatorluğu’nun antik dünyanın en güçlü haline geldiği dönemde bu başarıdan yeterince faydalanamayan askerlerin maddi anlamda zorluklar çekmesi onun adına büyük sorun olmuştu. Bu duruma “Dünyaya hükmetmişlerdi ama kendilerine ait bir parça toprakları bile yoktu” diyerek itirazını dile getirdi. Bu yönüyle Tiberius zengin aristokratların gücünü sınırlayarak Roma’da daha eşit bir yaşam kurmak isteyen sosyal bir reformcuydu. Kardeşi de onunla benzer hassasiyeti taşıyordu. İkisi de gazilerin ülkelerine döndüklerinde çiftliklerinin onları bekliyor olmasını garanti altına almak istiyorlardı. Tarihçi Plutarch’a göre, Tiberius hem kardeşi Gaius vahşi bir şekilde katledilmeden önce halk kesiminden pek çok kişiye ilham kaynağı oldu.

Ünlü bir generalin torunu olan Tiberius, İspanya ve Yunanistan’da savaştı. Roma’ya döndüğünde halk koruyucusu seçildi. Amacı büyük bir bölümü işsiz ve evsiz olan gazilerin gelirini arttırmaktı. Bunun için bir eşitlikçi reformlar önerdi. Bunlar arasında “latifundia” olarak bilinen büyük topraklara el konulması da vardı. Tiberius bu toprakları Roma’nın yoksullarına dağıtacaktı. Senato’daki güçlü muhalefete rağmen, Tiberius önerisini kanunlaştırmayı başardı. Tekrar seçilmesine engellemek için bir yıllık görev süresinin sonunda rakipleri tarafından öldürüldü ve cesedi Tiber Nehri’ne atıldı. Kardeşi Gaius on yıl sonra toprak reformunu yeniden gündeme getirdi, ancak reforma karşı çıkan muhafazakârlar onu öldürdü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun