Thomas Jefferson

Thomas Jefferson
  • Önem : Amerika Birleşik Devletleri'nin kurucularından
  • Doğum : 1743
  • Ölüm : 1826

Amerika Birleşik Devletleri’nin en önemli “kurucu babaları”ndan olan Thomas Jefferson, “Bağımsızlık Deklarasyonu”nun yazarıdır. ABD’nin üçüncü başkanı olan Jefferson’un başkanlığı sırasında ABD, Lousiana’yı satın aldı ve böylece genç ulusun coğrafi büyüklüğü iki kataniına çıktı. Virginia’daki Shadwell kırsalında doğan Jefferson, toprak sahibi zengin bir ailenin çocuğuydu. Virginia aristokrasisinin çocuklarını gönderdiği William ve Mary Koleji’nden mezun oldu. On dört yaşındayken babasının ölmesi üzerine idareyi eline aldı. John Locke ve Voltare gibi Aydınlanma Çağı filozoflarının düşüncelerinden etkilenen Jefferson, henüz yirmili yaşlardayken politikaya atıldı. 1769 yılında Virginia Meclisi’ne seçilen Jefferson, 1775 yılında ise Anayurt Kongresi’nde delege olarak bulundu.

Amerikan Devrimi’nin ardından Fransa’ya elçi olarak atanan Jefferson, ABD’nin ilk dışişleri bakanı oldu. Bu görevinin akabinde ise başkan yardımcısı seçildi. John Adams’ı ve üçüncü bir aday olan Aaron Burr’u ilk ciddi başkanlık seçiminde yenilgiye uğrattı. Jefferson başkan olduğu dönemde Akdeniz korsanlarına karşı ciddi bir mücadele verdi. Başarıya ulaşmasa da Napolyon Savaşları sırasında Amerikan gemilerinin İngiliz saldırılarından korunması için uğraşıldı. Jefferson, İngilizleri cezalandırmak için imzaladığı İngiliz ürünlerinin Amerika’ya girişini kısıtlayan 1807 tarihli Ambargo Yasası, aksine Amerikan çiftçi ve tüccarlarına, özellikle de New England’da zarar verdi. Bu durum son görev yılında Jefferson’un popülerliğinin azalmasına neden oldu. Başkanlığı bıraktıktan sonra ömrünün kalan kısmını Monticello’da geçirdi. 1819 yılında Virginia Üniversitesi’ni kurdu. 4 Temmuz 1826’da yani Amerikan Bağımsızlık Günü’nün 15. yıldönümünde hayatına gözlerini yumdu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun