Thomas Bradwardine

  • Önem : Orta Çağ bilgini
  • Doğum : 1290
  • Ölüm : 1349

Thomas Bradwardine, sahip olduğu derin bilgi sayesinde şiirlere konu olmuş, kralların beğenisini kazanmış ve çağdaşı bilginler tarafından takdir görmüştür. Muhtemelen yaşadığı dönemin en bilgili adamı olan Bradwardine, en sonunda teoloji, matematik, fizik ve diplomasi dallarındaki uzmanlığını gösteren bir unvanla ödüllendirildi. 1321 yılında Oxford’dan mezun olan Bradwardine, Üniversite’nin Merton Koleji’nde akademisyen olarak çalıştı. Entelektüel bir grup olan “Oxford Calculators”un üyesiydi. Bu grup hareket ve hız kanunları üzerine çalışıyor, Galileo’nun 300 yıl sonra yapacağı keşiflere öncülük ediyorlardı. Bradwardine 1328 yılında grubun ortaya çıkardığı en önemli metinlerden birini kaleme aldı.

Bradwardine’in döneminde Aristo halen fizik ve hareket konusunda bir otorite olarak kabul ediliyordu. Bradwardine başarılı bir biçimde Aristo’nun nesnelerin hareketlerini açıklayan bazı değerlendirmelerinin kusurlu olduğunu ortaya koydu. Düşünceleri, antik çağ biliminin Avrupa’da  sorgulanmasına dönük bir eğilimin gelişmesine katkı sunacaktı. Bradwardine’in kendi teorileri daha sonra çürütülmüş olsa da getirdiği araştırmacı ve şüpheci yaklaşım çok sonraları bile yaşamaya devam etti. 1337 yılında Londra’daki Aziz Paul Katedrali’nin şansölyesi ilan edildi. Daha sonra 3. Edward tarafından din işleri yüksek görevlisi yapıldı. 1340’larda kralın dini danışmanı olarak orduyla birlikte dolaştı. Yüzyıl Savaşları döneminde Fransız kralı 6. Philip’le diplomatik görüşmelerde bulundu. 1349 yılında Londra’ya dönen Bradwardine, Canterbury başpiskoposu oldu. Bu, İngiltere’deki en yüksek dini mevkiydi. Üç aydan az bir süre sonra vebadan öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun