Theodore Roosevelt

Theodore Roosevelt
  • Meslek : ABD başkanı
  • Doğum : 1858
  • Ölüm : 1919

İki dönem ABD başkanlığı yapan, bunun yanı sıra bir avcı ve yazar olan Theodore Roosevelt, New York’ta dünyaya geldi. Harvard Üniversitesi’nden mezun olan Roosevelt 1881 yılında New York Eyalet Meclisi’ne girmeden kısa bir süre önce Colombia Üniversitesi’nde hukuk eğitimi almaya başladı. Ancak kısa süre okuduktan sonra okuldan ayrıldı. Hem eşini hem de annesini aynı günde kaybetti. 1897 yılında donanma müsteşarı olan Roosevelt ertesi yıl İspanyol-Amerikan Savaşı’nda yer alabilmek adına görevinden istifa etti. San Juan Tepesi Muharebesi’ndeki başarısından dolayı onur madalyası aldı. Savaşta gösterdiği kahramanlıklar onu ülke çapında üne kavuşturdu. 1898 yılının Kasım ayında New York valisi seçildi. Aradan iki yıl geçmeden William McKinley onu başkan yardımcısı adayı olarak belirledi. McKinley’in suikaste kurban gitmesi üzerine başkan oldu.

20. yüzyıla bir dünya devleti olarak giren ABD, Roosevelt döneminde donanmayı büyüttü. Panama Kanalı’nı inşa edebilmek için Panama’yı kontrol altına aldı. İspanyol-Amerikan Savaşı’nın sonunda yapılan bir anlaşmayla İspanyollar’dan alınan Filipinler’deki milliyetçi isyancılarla savaştı. Yüzyılın geri kalan kısmında onun müdahalecilik anlayışı Amerikan dış politikasına damga vurdu. Roosevelt iç siyasette ise Cumhuriyetçiler’in ilerici grubunun yanında yer aldı. Ticaret tekellerini ve demiryollarına müdahaleyi savundu. Tüketicileri korumak için “Gıda ve İlaç Yönetimi”ni kurdu. Aynı zamanda kararlı bir doğa severdi. Roosevelt 1909 yılında görevi bıraktı. 1912 yılında üçüncü bir partinin ilerici adayı olarak yeniden seçime katıldı. Kampanyası sırasında düzenlenen suikast girişimden yaralı olarak kurtuldu. Hastaneye gitmeden önce doksan dakikalık konuşmasını tamamladı, ancak seçimi kaybetti. Buna rağmen ölene kadar politikada aktif olmaya devam etti.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun