Theodore Kaczynski

Theodore Kaczynski
  • Meslek : Yaptığı bombalı saldırılarla tanınan modern teknoloji karşıtı matematikçi
  • Doğum : 1942
  • Ölüm : -

Esasen bir matematikçi olan ancak anarşist ideolojiye sahip olması ve bu yönde teoriler üretmesiyle ve modern teknolojiye olan karşıtlığı ile bilinen Theodore Kaczynski, birçok laboratuvara bombalı mektuplar yollamasıyla tanındı. Bulunması için FBI’ın tam on yedi yıl çalıştığı Kaczynski, Unabomber adıyla bilinmektedir. Chicago’da doğdu. Liseyi on beş yaşındayken bitirdi ve üniversite eğitimini Harvard’da aldı. Matematik eğitimini tamamladıktan sonra Michigan Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. Burada ona bir matematik dehası gözüyle bakılıyordu. İki yıl boyunca Berkeley’deki California Üniversitesi’nde dersler verdikten sonra aniden istifa etti. Montana’daki Lincoln yakınlarında küçük bir baraka inşa etti ve oraya taşındı.

Dünyaya bakışı tamamen değişen Kaczynski, sonraki yirmi yıl boyunca profesörlere, hava yollarına, bilgisayar şirketi sahiplerine bir düzineden fazla bombalı mektup gönderdi. Bombalı saldırılarda bir bilgisayar mağazası sahibi, bir reklam şirketi yöneticisi ve kereste sanayi için lobi yapan bir kişi hayatını kaybetti. Diğer kurbanlar saldırılarda parmaklarını kaybettiler veya benzeri kalıcı yaralanmalar yaşadılar. Bombalar tamamen el imalatı olduğundan FBI herhangi bir ize ulaşamadı. Kaczynski mektupları yollamak için farklı şehirler arasında seyahat ediyor ve böylece araştırma yapanların kafasını iyiden iyiye karıştırıyordu. 1995 yılında yetkililere uzun bir makale yolladı. Bu makalenin büyük bir gazetede basılmasını istiyordu. Aksi halde öldürmeye devam edecekti. Kaczynski’un makalesi modern teknoloji karşıtı bir manifestoydu. Eylül ayında New York Times ve Washington Post’a yayınlandı. Bombacının taleplerini yerine getirmenin doğruluğu konusunda tartışmalar vardı. Ancak yetkililer makaleyi yayınlarsa birilerinin onun yazı stilini tanıyabileceğini umuyordu. Öyle de oldu. Küçük kardeşi David, Kaczynski’nin yazısını tanıdı ve FBI’ya başvurdu ve Kaczynski 3 Nisan 1996 yılında barakasında bomba malzemeleriyle yakalandı. 1998 yılında ölüm cezasından kurtulmak için suçunu kabulendi ve pişmanlık belirtti. Ömür boyu hapis cezası aldı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun