Thales

Thales
  • Önem : Felsefeyi bir kavram olarak ilk defa kullanan filozof
  • Doğum : MÖ 620?
  • Ölüm : MÖ 546?

Antik Yunan’ın dünyaya armağan ettiği önemli filozoflar arasında bulunan Thales, matematik, felsefe, astronomi gibi önemli alanlarda dönemine ve geleceğe ışık tutan önemli bir filozoftu. Filozof kişiliğinin yanı sıra az bilinen yönüyle bir tüccar ve zeytinyağı üreticisiydi. Sık sık Milet’le ticari ilişkiler içinde bulunan Mısır’a gidiyordu. Üzerinde durulan güçlü ihtimale göre Babil’e de gitmiş ve burada güneş tutulmasını önceden tahmin etmeyi mümkün kılan Babil Astronomisi’ni öğrenmişti. Asıl tarihe adını yazdırdığı felsefik görüşlerini yayma adına Milet’e döndüğünde bir felsefe okulu kurdu. Bu okul aralarında Anaximander ve Anaximenes’in bulunduğu çok önemli düşünürleri yetiştirdi. Bilimsel ve felsefik çalışmalarının yanı sıra krallara askeri danışmanlık da yapan Thales, 60 yaşlarındayken, söylendiğine göre bir jimnastik gösterisini izlerken vefat etti.

Felsefe kelimesini bir kavram olarak ilk defa Thales kullandı. Bu yönüyle felsefe tarihinde önemli bir ilke sahip olan Thales’e göre felsefe; olayların ardındaki nedenleri araştırarak dünyayı anlamaya çalışanlar tarafından yapılan düşünsel bir eylemdi. Filozof kişiliğinin yanı sıra astronomi çalışmalarıyla da bilinen Thales, güneş tutulmasına dair bir iddia ortaya attı ve onun iddiası üzerine güneş 28 Mayıs’ta tutuldu. O güne kadar şehirde görülmemiş ve de duyulmamış bir şeyi başaran Thales, astronomi çalışmalarıyla toplumda büyük saygı kazandı. Dönemin toplumunun yoğun kaderci yaklaşımına karşın insan bilgisinin doğa olaylarının anlaşılmasını mümkün kılabileceği yönünde ısrarcı oldu. Thales’ten önce pek çok Yunanlı için din ve doğa birbirinden ayrı düşünülemezken, bu algı filozofun ileri sürdüğü görüşler ve tutarlı tahminleriyle görece değişti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun